Dzisiaj jest 20 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Szczepanowice (powiat tarnowski)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Szczepanowice

Szczepanowice to wieś w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Pleśna. W latach 1975–1998 miejscowość ta należała do województwa tarnowskiego.

Historia

Wieś leży na prawym brzegu Dunajca, około 12 km na południowy zachód od Tarnowa. Historia Szczepanowic sięga średniowiecza, kiedy to w XIV wieku powstała osada Wola Pelczowska, która w 1340 roku zyskała kościół i parafię. Od 1916 roku wieś nosi nazwę Szczepanowice.

Przez wieki wieś zmieniała właścicieli, a od 1489 roku była w rękach rodziny Chrząstowskich. W XVI wieku część rodziny przyjęła kalwinizm, co doprowadziło do powstania zboru kalwińskiego w Jodłówce.

Czasy Reformacji

W 1568 roku kościół w Jodłówce został przekształcony w zbór kalwiński. W 1651 roku zbudowano nowy kościół w Szczepanowicach, który stał się centrum kalwinizmu w Małopolsce.

Wydarzenia XIX i XX wieku

W XIX wieku dwór Chrząstowskich w Szczepanowicach był miejscem działalności konspiracyjnej. W 1846 roku podczas rzezi galicyjskiej miały miejsce tragiczne wydarzenia. Podczas I wojny światowej wieś doświadczyła zniszczeń, a w okresie międzywojennym zbudowano nową szkołę.

II wojna światowa przyniosła straty w ludziach oraz zniszczenia materialne. Po wojnie, w latach 50. i 60. XX wieku, rozwijała się infrastruktura wsi, w tym budowa kościoła i domów parafialnych.

Czasy współczesne

W 2009 roku Szczepanowice liczyły 1450 mieszkańców. Po powodzi w 2010 roku zniszczonych zostało wiele domów z powodu osuwisk. W ostatnich latach rozwija się lokalna infrastruktura, w tym szkoły i obiekty sportowe.

Zabytki

W Szczepanowicach znajdują się obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

Bibliografia

  • R. Darowski, Szczepanowice nad Dunajcem. Dzieje wsi, parafii katolickiej i gminy kalwińskiej, Kraków 1993.
  • R. Darowski, Szczepanowice nad Dunajcem. Dzieje wsi, parafii katolickiej i gminy kalwińskiej, wyd. 2. rozszerzone, Kraków 2004.
  • Jarosław Cebulski, Destrukcyjne aspekty ruchów masowych na przykładzie osuwiska Tubendza w Szczepanowicach, Kraków 2011.

„`