Dzisiaj jest 26 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Szczepan Pieniążek

Chcę dodać własny artykuł

Szczepan Aleksander Pieniążek

Data urodzenia: 27 grudnia 1913, Słup; Data śmierci: 1 lipca 2008, Konstancin-Jeziorna.

Polski profesor nauk rolniczych, specjalizujący się w sadownictwie. Był dyrektorem Instytutu Sadownictwa w Skierniewicach oraz profesorem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pełnił także funkcję wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk.

Życiorys

Młodość

Pieniążek pochodził z rodziny rolniczej. Ukończył gimnazjum w Siedlcach, gdzie zdobył wiedzę z zakresu łaciny, greki i języka francuskiego oraz rozwijał zainteresowanie przyrodą. W 1938 roku ukończył studia biologiczne na Uniwersytecie Warszawskim.

Nauka i praca w USA

Po studiach wyjechał do Stanów Zjednoczonych na stypendium, gdzie uzyskał tytuł doktora w zakresie sadownictwa na Uniwersytecie Cornella. Pracował jako assistant professor na Uniwersytecie stanowym w Rhode Island. Współpracował z organizacjami religijnymi, co zaowocowało programem wymiany rolniczej, w ramach którego do USA wyjechało ponad 1300 polskich sadowników.

Był dziekanem Wydziału Ogrodniczego SGGW oraz członkiem Polskiej Akademii Nauk, gdzie pełnił różne funkcje, w tym przewodniczącego Komitetu Nauk Ogrodniczych.

Życie prywatne

Był żonaty z Janiną Praską, z którą miał dwoje dzieci. Zmarł w 2008 roku i został pochowany na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Wybrane osiągnięcia

Pieniążek opublikował 75 prac naukowych oraz podręczników akademickich. Otrzymał liczne nagrody i odznaczenia, w tym:

  • Order Sztandaru Pracy I i II klasy
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Państwowa Nagroda Naukowa II stopnia

Tytuły honorowe i upamiętnienie

Był członkiem honorowym wielu akademii, w tym Bułgarskiej Akademii Nauk Rolniczych. W 2008 roku Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna w Skierniewicach otrzymała jego imię, a rok 2009 ogłoszono Rokiem Profesora Pieniążka.

Jego pamięć uhonorowano pomnikami w Skierniewicach oraz w Błędowie.

Bibliografia

Źródło: Kto jest kim w Polsce. Informator biograficzny, Edycja 3, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1993.