„`html
Szczawne
Szczawne to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza. Znajduje się nad rzeką Osławą i leży na skrzyżowaniu dróg 889 i 892, a także przy linii kolejowej nr 107.
Historia
Wieś została lokowana w połowie XV wieku na prawie wołoskim. W przeszłości była siedzibą wołoskiego krajnika w starostwie sanockim. W XVI i XVII wieku Szczawne było częścią ziemi sanockiej, a w drugiej połowie XVII wieku przeszło do starostwa krośnieńskiego. Miejscowość ucierpiała podczas najazdu wojsk Rakoczego w 1657 roku.
Do 1772 roku Szczawne należało do województwa ruskiego, a później do cyrkułu leskiego i sanockiego w Galicji. W 1898 roku wieś liczyła 772 mieszkańców i miała 120 domów, a także funkcjonującą szkołę oraz linie telekomunikacyjne.
W czasie I wojny światowej była ważnym punktem podczas walk polsko-ukraińskich. Po II wojnie światowej miała miejsce akcja przesiedleńcza, w wyniku której rusińsko-ukraińska ludność opuściła te tereny.
Związki i organizacje wyznaniowe
- Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny – Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej.
Turystyka
Szczawne leży na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego, co czyni je interesującym miejscem dla turystów.
Mieszkańcy
W XIX wieku mieszkańcy nosili nazwiska takie jak: Adamek, Aleksa, Anuszkiewicz, Babiak, Baran i wiele innych.
Zabytki
- Dawna cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Boskiej (obecnie cerkiew prawosławna) wzniesiona w latach 1888-1889, z drewnianą dzwonnicą.
Bibliografia
- Metryki greckokatolickie z lat 1784-1836.
- Metryki józefińskie z roku 1785.
„`