Prawo a dyskryminacja osób homoseksualnych w Niemczech
W Niemczech homoseksualizm był karany od średniowiecza do drugiej połowy XX wieku. W 1871 roku wprowadzono Paragraf 175, który uznawał homoseksualizm za „przeciwny naturze nierząd”. W okresie narodowego socjalizmu doszło do masowych prześladowań gejów, a ponad 100 tys. osób aresztowano na mocy tego paragrafu. Pełne zniesienie Paragrafu 175 miało miejsce dopiero w 1990 roku.
Ochrona prawna przed dyskryminacją
Niemieckie prawo zapewnia zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną oraz tożsamość płciową, obowiązujący od 2006 roku. Przepisy te obejmują różne dziedziny życia, w tym zatrudnienie.
- Brandenburgia (1992), Turyngia (1993) i Berlin (1995) wprowadziły zakazy dyskryminacji w swoich konstytucjach.
- Saksonia-Anhalt (1997) ma podobny zakaz, lecz ograniczony do sektora publicznego i zatrudnienia.
Prawo do azylu
Osoby prześladowane z powodu orientacji seksualnej mają prawo ubiegać się o azyl w Niemczech, co jest często wykorzystywane.
Uznanie związków osób tej samej płci
1 sierpnia 2001 roku zalegalizowano związki partnerskie par jednopłciowych, które oferują większość praw przysługujących małżeństwom heteroseksualnym. W 2017 roku Niemcy wprowadziły pełne małżeństwa homoseksualne. W 2005 roku umożliwiono parom tej samej płci adopcję dzieci jednego z partnerów.
W 2000 roku w Niemczech zarejestrowano około 47 000 par homoseksualnych, a według nieoficjalnych danych ich liczba wynosi około 160 000.
Życie osób LGBT w Niemczech
Niemcy są jednym z najbardziej liberalnych społeczeństw wobec osób LGBT na świecie. W 2002 roku 83% Niemców akceptowało homoseksualizm, a w 2006 roku 52% popierało legalizację małżeństw homoseksualnych.
W kraju istnieje rozwinięta scena LGBT, szczególnie w miastach takich jak Berlin, Frankfurt, Kolonia, Hamburg i Monachium. Organizowane są tam parady CSD, a największa z nich to Europride w Kolonii w 2002 roku, która zgromadziła 1,5 miliona uczestników.
Dodatkowo, niemiecki Kościół luterański udziela błogosławieństw parom tej samej płci, co podkreśla otwarte podejście do kwestii LGBT w kraju.