Status prawny osób LGBT w Mołdawii
Kontakty homoseksualne zostały zalegalizowane w Mołdawii w 1995 roku. W 2002 roku zrównano wiek osób legalnie dopuszczających się kontaktów homo- i heteroseksualnych, ustalając go na 16 lat. Prawo mołdawskie nie wyklucza osób LGBT z służby wojskowej, a brak jest przepisów bezpośrednio dyskryminujących mniejszości seksualne. Niemniej jednak, nie ma również zakazu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.
W 2003 roku proponowano poprawkę do kodeksu karnego, która miała zakazać wszelkiej dyskryminacji, w tym ze względu na orientację seksualną, jednak brak jest aktualnych informacji na temat jej losów. Mołdawskie prawo nie uznaje także związków partnerskich ani małżeństw osób tej samej płci, i obecnie nie ma planów legislacyjnych w tej kwestii.
Sytuacja społeczna osób LGBT
Życie osób LGBT w Mołdawii koncentruje się głównie w Kiszyniowie, gdzie istnieje niewielka, ale aktywna scena gejowska. Miasto oferuje pięć lokali gejowskich oraz przyjaznych gejom, a także publikacje i organizacje walczące o prawa społeczności LGBT oraz przeciw nietolerancji.
Od 2002 roku w Kiszyniowie organizowane są parady mniejszości seksualnych, znane jako gay pride. Największa z nich miała miejsce w 2005 roku i zgromadziła około 600 uczestników. Władze stolicy początkowo zakazały tego przemarszu, jednak sąd zezwolił na manifestację. Pomimo tego, w 2007 roku władze ponownie zakazały parady, co świadczy o trudnej sytuacji osób LGBT w kraju.