Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Luksemburgu

Prawo a dyskryminacja osób homoseksualnych

Luksemburg był jednym z pierwszych krajów, które zniosły karalność kontaktów homoseksualnych, co miało miejsce w 1795 roku. W 1992 roku zrównano wiek, w którym osoby mogą legalnie angażować się w kontakty homo- i heteroseksualne, ustalając go na 16 lat.

Ochrona prawna przed dyskryminacją

W Luksemburgu obowiązuje ogólny zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, zawarty w kodeksie karnym. Przepisy te, wprowadzone w 1997 roku, obejmują różne aspekty życia, w tym zatrudnienie, oraz zakazują homofobicznych wypowiedzi.

Uznanie związków osób tej samej płci

W 2004 roku w Luksemburgu wprowadzono związki partnerskie dla par tej samej i przeciwnej płci, które oferują ograniczone prawa w porównaniu do małżeństw heteroseksualnych, w tym brak możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne. W 2009 roku rząd zapowiedział projekt ustawy legalizującej małżeństwa osób tej samej płci, a po debacie parlamentarnej, 10 sierpnia 2010 roku projekt został złożony w parlamencie.

Życie osób LGBT w kraju

Luksemburg jest społeczeństwem tolerancyjnym wobec osób LGBT. Z badań Eurobarometru z 2006 roku wynika, że 58% Luksemburczyków popiera legalizację małżeństw homoseksualnych, a 39% – prawo do adopcji. Stolicą kraju, w której koncentruje się scena gejowska, jest Luksemburg, gdzie znajdują się trzy lokale gejowskie oraz organizacje wspierające społeczność LGBT, takie jak Rosa Lëtzebuerg, założona w 1996 roku. Co roku odbywają się parady CSD.

Podsumowanie

Luksemburg jest krajem z postępowymi regulacjami prawnymi dotyczących praw osób homoseksualnych, gwarantującymi ochronę przed dyskryminacją oraz uznanie związków partnerskich. Społeczeństwo luksemburskie wykazuje wysoką tolerancję, co znajduje odzwierciedlenie w poparciu dla małżeństw homoseksualnych oraz aktywności organizacji LGBT.