Prawo wobec kontaktów homoseksualnych
Kontakty homoseksualne zostały zalegalizowane w Irlandii w 1993 roku na podstawie decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wiek, w którym osoby mogą legalnie uczestniczyć w kontaktach homo- i heteroseksualnych, wynosi 17 lat.
Ochrona prawna przed dyskryminacją
Irlandzkie prawo zakazuje dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, co zostało uregulowane w Akcie o Równości z 2000 roku oraz w przepisach prawa pracy z 1998 roku. Prawo zabrania również aktów nienawiści wobec osób LGBT. Osoby homoseksualne mają prawo do służby wojskowej.
Azyl
Osoby prześladowane z powodu orientacji seksualnej mogą ubiegać się o azyl polityczny w Irlandii.
Uznanie związków osób tej samej płci
Irlandzkie ustawodawstwo przewiduje możliwość uznania związków osób tej samej płci. W 1996 roku umożliwiono parom homoseksualnym korzystanie z rządowych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a w 2003 roku przyznano im prawo do wspólnego podróżowania.
Przyjęcie ustawy o cywilnych związkach partnerskich
W 2007 roku rząd ogłosił prace nad ustawą o cywilnych związkach partnerskich, która weszła w życie 1 stycznia 2011 roku. Ustawa ta przyznaje parom tej samej płci większość praw przysługujących małżeństwom, z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi praw rodzicielskich oraz uznawania związków zawartych w innych krajach UE.
Referendum w sprawie równości małżeńskiej
W maju 2015 roku przeprowadzono referendum, które umożliwiło parom tej samej płci zawieranie małżeństw. Poprawka została przyjęta, co spowodowało, że nowe związki partnerskie przestały być rejestrowane, chociaż istniejące nie zostały automatycznie uznane za małżeństwa.
Adopcja dzieci przez osoby LGBT
W 2005 roku wprowadzono ustawę zezwalającą na adopcję dziecka przez osoby indywidualne, niezależnie od orientacji seksualnej. Partnerzy w związku jednopłciowym mogą pełnić funkcje rodziców zastępczych, ale nie mają możliwości wspólnej adopcji ani uzyskania opieki nad dzieckiem partnera.
Życie osób LGBT w kraju
Irlandczycy są coraz bardziej tolerancyjni wobec osób LGBT. W Dublinie funkcjonuje rozwinięta scena gejowska z wieloma lokalami i organizacjami wspierającymi prawa LGBT. Co roku odbywają się parady mniejszości seksualnych, a największa z nich miała miejsce w 2005 roku z udziałem około 6,000 uczestników.