System Rezerwy Federalnej (Fed)
System Rezerwy Federalnej, znany jako Fed, to bank centralny Stanów Zjednoczonych, utworzony na podstawie ustawy z 1913 roku. Ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, a istotne zmiany wprowadzono w latach 1933, 1935 oraz 2010. Kluczowe zmiany z lat trzydziestych XX wieku ustanowiły Radę Gubernatorów jako główny organ decyzyjny oraz Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), odpowiedzialny za politykę pieniężną USA.
Historia
Pierwsze instytucje pełniące rolę banku centralnego, Pierwszy i Drugi Bank Stanów Zjednoczonych, działały w latach 1791-1836. W latach 1837-1862 w USA brakowało centralnego banku, co prowadziło do licznych bankructw. W 1863 wprowadzono system banków krajowych. W wyniku kryzysu bankowego z 1907 roku, senator Nelson Aldrich zwołał konferencję, która doprowadziła do powstania projektu ustawy o Fed, przyjętej przez Kongres i podpisanej przez prezydenta Woodrowa Wilsona w 1913 roku.
Cele i zadania Systemu Rezerwy Federalnej
Cele
- Wysokie zatrudnienie
- Stabilność cen
- Stabilność długoterminowych stóp procentowych
- Stabilny wzrost gospodarczy
- Stabilność rynków walutowych
- Stabilność systemu finansowego
Zadania
- Nadzór nad bankami
- Prowadzenie polityki pieniężnej
- Organizacja rozliczeń finansowych
- Kontrola ilości gotówki w obiegu
- Pełnienie roli pożyczkodawcy ostatniej instancji
- Przeprowadzanie badań ekonomicznych
- Edukacja ekonomiczna
- Funkcja banku państwa
Organy Systemu Rezerwy Federalnej
System składa się z Rady Gubernatorów, 12 banków SRF oraz Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku. Rada Gubernatorów liczy 7 członków powoływanych przez prezydenta. Banki SRF pełnią codzienne zadania systemu, a ich działania są regulowane przez Radę Gubernatorów. FOMC podejmuje decyzje dotyczące operacji otwartego rynku z udziałem członków Rady i prezesów banków SRF.
Zyski
Zyski Fed są w pierwszej kolejności przeznaczane na wypłatę 6% dywidend dla banków członkowskich, a reszta trafia do Departamentu Skarbu USA.
Krytyka
Fed był krytykowany za wpływ na gospodarkę, m.in. przez Murray’a Rothbarda, który obwiniał go za wywołanie kryzysu, oraz przez twórców dokumentów filmowych, którzy przedstawiali Fed jako instytucję działającą na korzyść elit finansowych.