Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Synaj (góra)

Góra Synaj

Góra Synaj, znana również jako Góra Mojżesza (arab. جبل موسى Dżabal Musa, hebr. הר סיני), znajduje się w Egipcie, w południowej części Półwyspu Synaj, w Parku Narodowym Świętej Katarzyny. Wysokość góry wynosi 2285 m n.p.m., co czyni ją trzecim najwyższym szczytem w regionie. W 2002 roku wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Reklama

Biblijne znaczenie

Góra Synaj ma ogromne znaczenie w tradycji religijnej. Według Biblii, to tutaj Bóg Jahwe przekazał Mojżeszowi Dziesięć Przykazań oraz zawarł przymierze z narodem izraelskim. W pobliżu góry Mojżesz spotkał anioła w płonącym krzewie, co zapoczątkowało jego misję wyprowadzenia Izraelitów z Egiptu. Góra ta była również miejscem ucieczki proroka Eliasza, a jej nazwy, takie jak Horeb, są używane zamiennie w tekstach biblijnych.

Geografia

Góra Synaj, położona blisko Góry Świętej Katarzyny (2637 m n.p.m.), charakteryzuje się poszarpanym masywem górskim z granitu w odcieniach szaro-czerwonych.

Reklama

Turystyka i szlaki

Na Górę Synaj prowadzi kilka szlaków turystycznych, które zaczynają się przy parkingu niedaleko klasztoru Świętej Katarzyny:

  • Wielbłądzia Ścieżka (Sikkat al-Basza): Dłuższa i łatwiejsza trasa, prowadząca przez równinę Wadi al-Dajr, zajmuje około 2-3 godzin.
  • Schody Pokutne (Sikkat Sajidna Musa): Krótsza, ale trudniejsza trasa z 3750 stopniami, czas przejścia na szczyt to około 20 minut pieszo.

W rejonie góry znajdują się miejsca związane z prorokiem Eliaszem, w tym Brama Eliasza oraz Jaskinia Eliasza, gdzie tradycyjnie miał on usłyszeć głos Boga. Pielgrzymi mogą również skorzystać z noclegów w klasztorze Świętej Katarzyny, zbudowanym w miejscu, gdzie Bóg ukazał się Mojżeszowi.

Historia pielgrzymek

Góra Synaj jest miejscem pielgrzymek od III-IV wieku. Pierwsza znana relacja z pielgrzymki pochodzi z około 381-385 roku i została opisana przez Egerię w dziele Itinerarium Egeriae.

Reklama
Reklama