Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Synagoga w Głogowie

Chcę dodać własny artykuł

Synagoga w Głogowie

Synagoga w Głogowie, zlokalizowana przy ulicy Hugona Kołłątaja, była głównym obiektem żydowskiej gminy w mieście. Uznawana za jedną z najpiękniejszych synagog w Niemczech, miała na celu podkreślenie znaczenia tutejszej społeczności żydowskiej.

Budowa synagogi rozpoczęła się w 1891 roku, gdy położono kamień węgielny. Projekt zrealizowali berlińscy architekci Hans Abesser i Jürgen Kröger, inspirowani monachijską synagogą. Uroczyste otwarcie miało miejsce we wrześniu 1892 roku.

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, podczas wydarzeń znanych jako noc kryształowa, synagoga została splądrowana i spalona przez hitlerowskie bojówki. Po zniszczeniach obiekt rozebrano do fundamentów.

Architektura

Murowany budynek synagogi miał prostokątny kształt i łączył style neogotycki, eklektyczny oraz neorenesansowy. Najbardziej charakterystyczną częścią była wieża o wysokości 32 metrów, zakończona dużą kopułą. Wnętrze mogło pomieścić 300 mężczyzn i 250 kobiet, z bocznymi wejściami w parterowych przybudówkach.

Pamięć o społeczności żydowskiej

W 55. rocznicę zniszczenia synagogi w Głogowie odsłonięto pomnik upamiętniający lokalną społeczność żydowską. Monument, zaprojektowany przez inż. arch. Dariusza Wojtowicza, znajduje się na oryginalnych fundamentach synagogi. Obiekt zawiera obrys murów synagogi oraz obelisk z inskrypcjami w języku polskim i hebrajskim, upamiętniający tragiczne losy Żydów w Głogowie, którzy mieszkali tam przez ponad 700 lat.

Linki zewnętrzne