Synagoga Poppera w Krakowie
Synagoga Poppera, znana również jako synagoga Bociana, znajduje się w Krakowie, przy ulicy Szerokiej 16. Została ufundowana w 1620 roku przez bogatego żydowskiego kupca Wolfa Poppera. W czasie II wojny światowej budowla została zdewastowana, a jej wyposażenie zniszczone lub rozkradzione. Po wojnie sakralny charakter synagogi uległ zatarciu, a w 1965 roku utraciła ją Gmina Wyznaniowa Żydowska. W latach 1965-1967 przeprowadzono remont, w wyniku którego zamurowano wnękę na aron ha-kodesz oraz zlikwidowano wejście od ulicy Dajwór.
Historia
Synagoga Poppera była jednym z najbogatszych obiektów sakralnych w Krakowie, jednak z biegiem lat popadła w zaniedbanie. Początkowo należała do Wolfa Poppera, a po jego śmierci przeszła na własność krakowskiej gminy żydowskiej, która nie dbała o jej utrzymanie. Po wojnie synagoga była w złym stanie, a w latach 50. XX wieku planowano jej przekształcenie w dom kultury dla głuchoniemych, co spotkało się z protestami społeczności żydowskiej. Ostatecznie, po remoncie w latach 1965-1967, synagoga stała się siedzibą Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży do 2017 roku, kiedy to została przekształcona w księgarnię Austeria.
Architektura
Synagoga Poppera jest jednoprzestrzenną budowlą z cegły i kamienia, bez wyraźnych cech stylowych. Obejmuje prostokątną główną salę modlitewną z sklepieniem kolebkowym oraz ażurową bramę przy wejściu. Zachowały się jedynie dębowe, barokowe drzwi do aron ha-kodesz z XVII wieku, które obecnie znajdują się w Wolfson Museum of Jewish Art w Jerozolimie. Oryginalne wyposażenie synagogi zostało w przeważającej części utracone lub zniszczone.
Obecna funkcja
Od 2017 roku w budynku synagogi mieści się filia księgarni Austeria, która specjalizuje się w literaturze związanej z kulturą żydowską oraz artykułami papierniczymi. Warto również wspomnieć, że w synagodze organizowane są warsztaty artystyczne podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej, które mają na celu przybliżenie historii i kultury Kazimierza.