Syllable – system operacyjny przeznaczony do zastosowań domowych (prosta obsługa, multimedia) i biurowych.
Powstał w lipcu 2002 jako odgałęzienie systemu AtheOS, który został porzucony przez swojego autora, Kurta Skauena. Jest rozprowadzany na licencjach GPL oraz LGPL.
Informacje techniczne
W dużej części zgodny ze standardem POSIX. Jądro: wywłaszczalne jądro monolityczne z wątkami jądra oraz sprzętową ochroną pamięci. Pliki wykonywalne w formacie ELF. Biblioteka C: glibc. Funkcje wysokiego poziomu używają modelu klient-serwer. Syllable używa systemu plików AtheOS FS, ale potrafi również zamontować systemy FAT, BeFS, ext2/ext3 (w trybie tylko do odczytu) oraz NTFS (tylko do odczytu). Konsola tekstowa dostępna jest tylko z poziomu graficznego terminalu, gdyż system uruchamia się wprost do środowiska graficznego (GUI). W przeciwieństwie do Linuksa czy FreeBSD, Syllable nie korzysta z systemu X Window, lecz używa własnego, obiektowego systemu okienkowego. Obecnie obsługiwane są tylko procesory i586 x86 [https://web.archive.org/web/20050110180644/http://syllable.org/discussion.php?id=436]. System posiada obsługę SMP.
Jądro Syllable napisane jest w C z niewielkimi wstawkami asemblerowymi.
Architektura jądra i systemu podobnie jak projekt AtheOS była insipirowana systemem AmigaOS.
Aplikacje pisane są w C++ i wykorzystują obiektowy API.
Główną cechą systemu widoczną dla użytkownika jest interaktywność (bardzo krótki czas ładowania systemu, małe opóźnienia w obsłudze zdarzeń oraz multimediów nawet przy dużym obciążeniu) oraz prosta konfiguracja (w pełni oparta na interfejsach graficznych konfiguracja oraz automatycznej detekcji sprzętu).
Status
Syllable jest stosunkowo młodym systemem operacyjnym i wciąż znajduje się w fazie alfa, pomimo tego jest już stosunkowo stabilny. Dla systemu powstała pewna liczba aplikacji (m.in. przeglądarka WWW, klient poczty e-mail, klient Jabbera) oraz sterowników.
Najnowszą wersję oznaczoną numerem 0.6.7 opublikowano w kwietniu 2012.
Mimo tego że system jest przeznaczony do użytku domowego, istnieje również wersja tego systemu dla serwerów oparta na jądrze Linux (Syllable Server).