Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Świnka (herb szlachecki)

Herb Świnka

Herb Świnka to polski herb szlachecki, którego zawołanie brzmi „Świnka”. Po raz pierwszy wzmiankowany jest w herbarzu Jana Długosza, spisanym między 1464 a 1480 rokiem. Herb został przyjęty przez bojarów litewskich na mocy unii horodelskiej w 1413 roku. Występował głównie wśród rodzin z ziemi kaliskiej, poznańskiej, sieradzkiej oraz krakowskiej.

Reklama

Opis herbu

Herb charakteryzuje się:

  • Na tarczy w polu czerwonym znajduje się łeb czarnego dzika z srebrnymi kłami, a pod nim ręka w niebieskim rękawie, trzymająca dzika za dolną szczękę.
  • W klejnocie znajduje się kobieta w czerwonej sukni z rozpuszczonymi włosami.
  • Labry herbowe są czerwone, podbite czernią.

Geneza i najwcześniejsze wzmianki

Najwcześniejsze wzmianki o herbie Świnka datowane są na:

Reklama
  • 1352 – pieczęć Henryka de Buchwalt
  • 1405 – zapiska sądowa

W wyniku unii horodelskiej herb przeniesiono na Litwę, gdzie przyjęty został przez Andrzeja Dewknotowicza. Napis na pieczęci związanej z tym aktem jest jednak nieczytelny.

Herbowni

Pełna lista herbownych nie jest obecnie możliwa do odtworzenia z powodu zniszczeń wojennych. Lista dostępna w artykule pochodzi z „Herbarza polskiego” Tadeusza Gajla, zawierającego 77 nazwisk. Ważne jest, że przynależność do rodu herbowego wymaga potwierdzenia genealogicznego, a identyczność nazwiska nie zawsze oznacza przynależność do tej samej rodziny.

Pozostałe nazwiska

Jury Łyczkowski wspomina również o nazwisku Braun w kontekście herbu Świnka.

Odmiany i galeria

W herbie Świnka istnieją różne odmiany, a jego przedstawienia można znaleźć w różnych miejscach, jak np. na freskach w Baranowie Sandomierskim czy w Opatówku.

Herb Świnka jest ważnym elementem polskiej heraldyki, reprezentującym bogatą historię szlachecką w Polsce.

Reklama
Reklama