Święta Katarzyna
Święta Katarzyna to wieś położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Bodzentyn. W latach 1975–1998 znajdowała się w województwie kieleckim. Miejscowość jest siedzibą parafii św. Katarzyny, która należy do metropolii krakowskiej, diecezji kieleckiej oraz dekanatu bodzentyńskiego.
Położenie
Wieś znajduje się u podnóża Łysicy (612 m n.p.m.), najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich. Przez Świętą Katarzynę przepływa strumień, będący jednym z cieków źródłowych Czarnej Nidy. Miejscowość jest również miejscem przejścia kilku szlaków turystycznych:
- Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego
- Niebieski szlak turystyczny im. E. Wołoszyna
- Czerwony szlak rowerowy z Cedzyny do Nowej Słupi
W miejscowości znajdują się domy wycieczkowe, schronisko młodzieżowe, restauracje oraz kawiarnia PTTK.
Historia
Według podań, w przeszłości istniała tu pogańska świątynia, a w średniowieczu osiedlali się pustelnicy. W 1399 roku rycerz Wacławek ufundował kościółek św. Katarzyny. W XIV wieku ziemie te były pod władaniem biskupów krakowskich, a w 1478 roku biskup Jan Rzeszowski osadził przy kościele bernardynów. W 1817 roku bernardyni ustąpili miejsca bernardynkom, które straciły swój klasztor w pożarze. W 1910 roku powstało pierwsze schronisko turystyczne PTK w Górach Świętokrzyskich. W czasie II wojny światowej, w 1943 roku, w miejscowości stacjonował oddział niemieckiej żandarmerii, odpowiedzialny za liczne zbrodnie.
Zabytki
- Zespół klasztorny bernardynek – założony w drugiej połowie XV wieku, wielokrotnie przebudowywany, z renesansowym wirydarzem z 1633 roku. Zachował się obraz Madonny z XVI wieku.
- Drewniana kapliczka św. Franciszka – znajduje się przy drodze na Łysicę, obok której jest źródło uważane za cudowne.
- Kaplica cmentarna – znana jako kapliczka Żeromskiego, wzniesiona na początku XIX wieku, z wyrytymi podpisami Stefana Żeromskiego oraz jego kolegi Janka Stróżeckiego.