Święck-Strumiany
Święck-Strumiany to wieś w Polsce, położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Czyżew, nad rzeką Brok. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa łomżyńskiego. Wierni kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Wielkiej.
Historia
W miejscowości znajduje się gród kasztelański, który powstał około 968 roku. Został on najprawdopodobniej zbudowany przez Piastów i funkcjonował do połowy XI wieku, kiedy to został zniszczony w wyniku pożaru, prawdopodobnie podczas najazdu. W XII wieku gród został odbudowany i rozbudowany, osiągając powierzchnię 1,5 hektara.
Po raz pierwszy wieś została wzmiankowana w inwentarzu dóbr biskupstwa płockiego na przełomie XII i XIII wieku oraz w dokumencie księcia Konrada I z około 1230 roku. Miejscowość została nadana biskupstwu płockiemu w 1075 roku.
Gród, otoczony wałem drewniano-ziemnym, był ośrodkiem administracyjnym, w którym pobierano cło, głównie od transportowanej soli. W XIII wieku gród został opuszczony, co mogło być wynikiem najazdów Prusów lub Jaćwingów. W pobliskim obszarze odnaleziono ślady drewnianego kościoła z XII wieku, który był ośrodkiem parafialnym dla 42 wsi.
W późniejszym okresie w pobliżu znajdował się folwark, który w 1870 roku liczył 347 mórg powierzchni oraz 18 budynków drewnianych. W miejscowości urodził się błogosławiony ks. Antoni Zawistowski.
Obiekty zabytkowe
- Krzyż żeliwny z prętów z datą 189[.]
- Kapliczka przydrożna, drewniana z rzeźbą św. Jana Nepomucena.
Galeria
Rzeźba św. Jana Nepomucena oraz kapliczka z jego wizerunkiem są ważnymi elementami dziedzictwa kulturowego Święck-Strumian.