Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Światowa Organizacja Zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) to wyspecjalizowana agencja Organizacji Narodów Zjednoczonych, z siedzibą w Genewie, zajmująca się zdrowiem publicznym. Została utworzona 7 kwietnia 1948 roku, a jej działalność rozpoczęła się po ratyfikacji konstytucji przez 61 państw na Międzynarodowej Konferencji Zdrowia w 1946 roku. Obecnie WHO zrzesza 194 kraje.

Reklama

Cel i zadania WHO

Główne cele WHO to:

  • Współpraca między państwami w zakresie ochrony zdrowia.
  • Zwalczanie epidemii chorób zakaźnych.
  • Ustalanie norm dotyczących leków i jakości żywności.
  • Zapewnienie opieki medycznej dla jak największej liczby ludzi.
  • Redukcja wskaźnika umieralności niemowląt.

WHO odnosi sukcesy w walce z chorobami, takimi jak ospa prawdziwa, gruźlica czy malaria poprzez masowe szczepienia.

Reklama

Struktura organizacyjna

Organizacja składa się z:

  • Światowego Zgromadzenia Zdrowia.
  • Rady Wykonawczej.
  • Sekretariatu.
  • 6 biur regionalnych.

Biura regionalne znajdują się w Brazzaville, Waszyngtonie, Nowym Delhi, Kopenhadze, Kairze i Manili.

Członkostwo

Każde państwo członkowskie ONZ może dołączyć do WHO. Wnioski od innych państw są rozpatrywane przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia. Tajwan, który był pierwotnym członkiem, został zmuszony do opuszczenia organizacji w 1972 roku. Stany Zjednoczone rozważały opuszczenie WHO w 2020 roku, jednak decyzję tę cofnął nowy prezydent.

Władze WHO

Najwyższym organem decyzyjnym jest Światowe Zgromadzenie Zdrowia, które wybiera Komitet Wykonawczy na 3-letnią kadencję. Na czele Sekretariatu stoi Dyrektor Generalny, wybierany co pięć lat.

Działania i programy

WHO koordynuje międzynarodowe działania w zakresie zdrowia, wspiera rozwój szczepionek i leków, a także prowadzi kampanie zdrowotne. W 1980 roku ogłoszono zwalczenie ospy, a organizacja dąży do eliminacji polio.

Finansowanie

Finansowanie WHO pochodzi ze składek państw członkowskich oraz dotacji. Najwięcej środków przekazują Stany Zjednoczone, a także inne państwa i fundacje. W 2021 roku powstała Grupa Robocza ds. Zrównoważonego Finansowania.

Reformy i kontrowersje

WHO prowadzi reformy od 2010 roku, aby sprostać wyzwaniom zdrowotnym XXI wieku. Organizacja zmagała się również z kontrowersjami, w tym zarzutami o manipulacje związane z pandemią H1N1 oraz debatą na temat e-papierosów.

Reklama
Reklama