Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Światosław II

Światosław II Mikołaj Jarosławicz Czernihowski

Światosław II Mikołaj Jarosławicz Czernihowski (ur. 1027, zm. 27 grudnia 1076) był księciem włodzimierskim, czernihowskim oraz wielkim księciem Rusi Kijowskiej. Był czwartym synem Jarosława I Mądrego, a jego matką była Ingegarda.

Reklama

Życiorys

Światosław objął władzę we Włodzimierzu, a po śmierci ojca, w 1054 roku, przejął księstwo czernihowskie. Jego bracia, Iziasław i Wsiewołod, zajęli odpowiednio tron w Kijowie i księstwo Perejesławskie. Światosław zaakceptował panowanie Iziasława, a bracia współpracowali w podejmowaniu kluczowych decyzji politycznych.

W 1060 roku Światosław i jego bracia pokonali Turków, jednak w 1061 roku doznali klęski od Połowców. W kolejnych latach toczył wojny o Tmutarakań, próbując osadzić tam swojego syna, Gleba. W 1067 jego córka, Wyszesława, poślubiła księcia Polski, Bolesława Szczodrego.

Reklama

W 1068 roku Światosław wraz z braćmi stoczył bitwę z Połowcami, a w listopadzie tego samego roku odniósł zwycięstwo pod Snowśkiem, co ograniczyło najazdy Połowców na Ruś na 20 lat. W wyniku zamachów w Kijowie, Iziasław został usunięty z tronu, jednak dzięki interwencji Bolesława wrócił do władzy.

Władza i polityka

Po powrocie Iziasława, Światosław stał się mediatorem podczas interwencji polskiej. Jego małżeństwo z siostrą biskupa Trewiru zakończyło się śmiercią żony, a Światosław poślubił kuzynkę królewską, Odę. W 1072 roku wziął udział w zjeździe w Wyszogrodzie, gdzie uchwalono nową wersję lokalnego kodeksu praw.

W 1073 roku Światosław, wspierany przez Wsiewołoda, zajął tron w Kijowie, a jego władztwo obejmowało m.in. Połock, Smoleńsk i Włodzimierz. Zreorganizował ziemie, oddając Połock Wsiesławowi i osadzając swojego syna w Włodzimierzu. Wiosną 1074 roku zawarł pokój z Bolesławem, co umocniło jego pozycję na Rusi Kijowskiej.

Światosław zmarł 27 grudnia 1076 roku. Po jego śmierci na krótko władzę przejął Wsiewołod. Światosław miał pięciu synów i jedną znaną córkę, Wyszesławę. Był fundatorem katedry w Czernihowie oraz klasztoru św. Symeona w Kijowie, a także propagował kulturę chrześcijańską i redagował izborniki.

Reklama
Reklama