„`html
Surwile
Surwile (niem. Serwillen) to osada w Polsce, zlokalizowana w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo, gdzie mieszka około 50 osób.
Historia
Osada została założona w 1416 roku. Przez wieki Surwile były częścią majątku Lehndorffów ze Sztynortu. Po II wojnie światowej majątek funkcjonował jako PGR, a później jako obiekt produkcyjny PGR w Tarławkach. Do 1972 roku miejscowość należała do gromady w Radziejach, a w latach 1975–1998 była częścią województwa suwalskiego.
Współczesność
Zabudowania wsi podzielone są na dwie części: gospodarcze i mieszkalne. W części gospodarczej znajdują się:
- dwa bloki z XX wieku,
- kilka małych budynków gospodarczych,
- trzy stodoły (jedna z nieużywaną syreną).
W części mieszkalnej dawnego folwarku znajdują się cztery dwurodzinne budynki oraz kilka budynków gospodarczych. Za tymi budynkami znajdują się działki ogrodnicze i budowlane.
W Surwilach działają dwie pasieki, a objazdowe sklepy odwiedzają miejscowość prawie codziennie (z wyjątkiem wtorków i niedziel). Osada otoczona jest polami uprawnymi i lasem, a na północnym zachodzie leży niewielkie jezioro Staw Surwile, gdzie obowiązuje zakaz kąpieli z powodu zanieczyszczenia wody nawozami rolniczymi. Na zachód od wsi znajduje się opuszczony cmentarz.
Przypisy
Surwile są częścią sołectwa Radzieje.
Bibliografia
- Mapa Schroettera 1796–1802 – nazwa wsi w XVIII wieku.
- Andrzej Wakar i Bohdan Wilamowski, „Węgorzewo. Z dziejów miasta i powiatu”, Pojezierze, Olsztyn, 1968 – str. 153 dotycząca wsi Lehndorffów.
„`