Sumeryjska lista królów
Sumeryjska lista królów to tekst pochodzący z sumeryjskiego piśmiennictwa, przedstawiający władców i dynastie rządzące Sumerem, od królów sprzed potopu do I dynastii z Isin, datowanej na początek II tysiąclecia p.n.e. Dzieło ma charakter półlegendarny, co sprawia, że traktowane jest z ostrożnością przez badaczy historii Mezopotamii. Informacje zawarte w liście są weryfikowane w kontekście innych źródeł i odkryć archeologicznych.
Historia i zachowane kopie
Lista powstała prawdopodobnie na przełomie III tysiąclecia p.n.e. za panowania III dynastii z Ur. Udało się zrekonstruować jej treść na podstawie 16 zachowanych kopii, głównie z okresu starobabilońskiego, datowanych na XVIII wiek p.n.e. Wersje te różnią się często od siebie, zarówno pod względem kolejności dynastii, jak i długości rządów władców. Uzupełnienia wprowadzili po 1939 roku Dietz-Otto Edzard i Claudine-Adrienne Vincente, a Jean-Jacques Glassner uporządkował całość.
Struktura i zawartość
W liście ukazano świat, w którym władza królewska „zstępuje z niebios” i jest przekazywana między miastami. Objęto nim czasy od legendarnego okresu przed potopem do panowania I dynastii z Isin. Władcy byli głównie związani z miastami babilońskimi, w tym Ur, Uruk i Kisz. Skrybowie z Lagasz stworzyli własną wersję listy, koncentrując się na królach Lagasz.
Początkowe fragmenty listy, dotyczące czasów przed potopem, są uznawane za legendarne z uwagi na nierealistycznie długie okresy rządów. Wiarygodność późniejszych części można często weryfikować w kontekście źródeł historycznych.
Przypisy i bibliografia
Dla dalszego zgłębiania tematu zaleca się zapoznanie się z pracami m.in. Edzarda, Glassnera oraz Jacobsen, które dostarczają cennych informacji na temat sumeryjskiej listy królów oraz kontekstu historycznego.