„`html
Sulisławice
Sulisławice to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ząbkowice Śląskie, na wschodnim stoku Wzgórz Gumińskich.
Podział administracyjny
W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa wałbrzyskiego.
Położenie
Wieś znajduje się w dolinie rzeki Sulisławki, będącej dopływem Ślęzy.
Oświata
W Sulisławicach niegdyś funkcjonowała szkoła, która została zamknięta w 2006 roku. Obecnie w jej miejscu znajduje się świetlica.
Nazwa
Nazwa „Sulisławice” pochodzi od imienia założyciela wsi, rycerza Sulisława. Imię to wywodzi się z członów oznaczających „lepszą sławę”. Najstarsza znana forma nazwy, „Sulislawicz”, została odnotowana w 1888 roku przez niemieckiego językoznawcę Heinricha Adamy’ego.
Historia
W 2004 roku Sulisławice liczyły 310 mieszkańców, a w 2011 roku ich liczba wzrosła do 320. Kluczowym zabytkiem w miejscowości jest kościół filialny pw. św. Antoniego Padewskiego, datowany na XVI i XVIII wiek. W dokumentach z 1324 roku wymienia się proboszcza Konrada, a obecny kościół zawiera relikty wcześniejszej, gotyckiej świątyni, zniszczonej przez husytów. Od 1534 roku był to kościół ewangelicki, aż do 1945 roku.
- W 1801 roku kościół spłonął, a nowa świątynia powstała na jego ruinach.
- Obecnie kościół posiada wyposażenie z XIX i XX wieku.
Inne zabytki
- Książęcy kamień: Pamiątkowy kamień graniczny, znajdujący się około pół kilometra na zachód od wsi. Ustawiony w XIV wieku, symbolizował styk granic trzech księstw: ziębickiego, świdnickiego i legnicko-wołowsko-brzeskiego.
Legenda głosi, że książęta tych ziem spotkali się przy tym kamieniu, aby podpisać traktat graniczny. Pomimo braku dokładnych map z tamtego okresu, istnieją wątpliwości co do dokładnego miejsca posadowienia kamienia, co czyni jego historię fascynującą i niejasną.
„`