„`html
Sulibórz
Sulibórz (niem. Groß Silber) to osada sołecka w Polsce, usytuowana w województwie zachodniopomorskim, w powiecie choszczeńskim, w gminie Recz. W 2007 roku zamieszkiwało ją 159 mieszkańców. Osada wchodzi w skład sołectwa Bytowo.
Geografia
Osada znajduje się około 8 km na północny wschód od Recza, przy drodze wojewódzkiej nr 151, pomiędzy Suliborkiem a Ińskiem, w pobliżu trasy byłej kolei wąskotorowej Kozy – Poźrzadło Dwór.
Historia
Sulibórz ma średniowieczne korzenie, został założony przed 1296 rokiem. W XIV wieku do końca XVIII wieku należał do rodu von Wedel. W 1410 roku osada została zniszczona podczas wojny polsko-krzyżackiej. W 1491 roku proboszczem był Johann Schröder, a w 1492 roku miejscowość wymieniana była jako Groten Silber. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618–1648) Sulibórz został zniszczony przez wojska cesarskie, a w 1748 roku dotknął go pożar. W XVIII wieku majątek przeszedł w ręce rodziny Zimmermann, a w 1816 roku przyłączono go do powiatu Szadzko. W 1878 roku zakupiony przez von Rabe, który znacząco rozbudował folwark. Po II wojnie światowej wieś ucierpiała, a zabudowania zostały zniszczone. Funkcjonowały tu różne formy gospodarowania, w tym Rolnicza spółdzielnia produkcyjna oraz Państwowe Gospodarstwo Rolne.
Zabytki
Wojewódzki rejestr zabytków obejmuje:
- Kościół pw. św. Wojciecha z XV wieku, odbudowany po 1990 roku, będący kościołem filialnym parafii pw. Chrystusa Króla w Reczu. W świątyni znajduje się dzwon z 1557 roku, wykonany przez stargardzkiego ludwisarza Josta van Westena.
- Cmentarz przykościelny.
„`