Informacje ogólne
Sulęczyno (kaszub. Sëlëczëno; niem. Sullenschin) to kaszubska wieś letniskowa w województwie pomorskim, w gminie Sulęczyno, położona na Pojezierzu Kaszubskim nad rzeką Słupią. Miejscowość jest siedzibą sołectwa oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.
Części wsi
W skład sołectwa Sulęczyno wchodzą m.in. Bukowa Góra, Kłodno, Ostrów Mausz, Zimna Góra i Nowy Dwór.
Turystyka
W okolicach Sulęczyna znajdują się jeziora Mausz, Węgorzyno i Gowidlińskie. Wieś jest popularnym punktem spływów kajakowych i dysponuje rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, w tym pensjonatami i ośrodkami wypoczynkowymi.
Historia
Pierwsze wzmianki o Sulęczynie pochodzą z 1224 roku. Wieś była częścią kasztelanii w Chmielnie, a w 1365 roku przeszła w ręce Piotra z Rusocina. Następnie trafiła do rodziny Bellowów, znanych również jako Sulęccy. W 1585 roku Sulęczyno nabył Reinhold Heidenstein. W XIX wieku miejscowość miała kościół katolicki oraz ewangelicki, a w 1885 roku zamieszkiwało ją 536 osób. W 1996 roku rozpoczął się doroczny festiwal Jazz w Lesie.
Zabytki
- Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy (1872-1874), wpisany do rejestru zabytków.
- Cmentarz kościelny, nr rej.: A-1258 z 14.10.2005.
- Zespół pałacowo-dworski z XVIII wieku, dawna rezydencja Heidensteinów i Łaszewskich.
Neogotycki kościół z 1874 roku powstał na miejscu drewnianej świątyni z XVII wieku, która spłonęła w 1872 roku. Zespół pałacowo-dworski, zbudowany w 1704 roku, obecnie funkcjonuje jako ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy.