Dzisiaj jest 6 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Studzianki Pancerne

Chcę dodać własny artykuł

Studzianki Pancerne

Studzianki Pancerne, wcześniej znane jako Studzianki, to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Głowaczów. Jej kod pocztowy to 26-903, a tablice rejestracyjne noszą oznaczenie WKZ.

Historia

Wieś ma swoje korzenie w drugiej połowie XVI wieku, kiedy to była szlachecka miejscowością w powiecie wareckim, w ziemi czerskiej. W dniach 9–16 sierpnia 1944 roku w okolicach Studzianek miała miejsce ważna bitwa pancerna, w której brały udział jednostki Polskiej 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte oraz radzieckiej 8 Gwardyjskiej Armii. Bitwa ta zakończyła się sukcesem, a w jej trakcie stawiono czoła dwóm niemieckim dywizjom pancernym oraz dywizji grenadierów.

W 1969 roku do nazwy wsi dodano człon „Pancerne”, upamiętniając tym samym stoczoną bitwę. W tym samym roku miejscowość otrzymała własny herb zaprojektowany przez Szymona Kobylińskiego, który nawiązuje do symboliki bitwy. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa radomskiego.

Mieszkańcy Studzianek są związani z parafią Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łękawicy, a w miejscowości znajduje się także kościół polskokatolicki pw. Matki Boskiej Wniebowziętej i Królowej Pokoju. W 1960 roku w Studziankach urodził się Janusz Piechociński, polityk PSL oraz były wicepremier.

Turystyka

Studzianki Pancerne są także miejscem, przez które prowadzą liczne szlaki turystyczne:

  • czerwony: Lesiów PKP – rez. „Ciszek” – rez. „Zagożdżon” – Brzóza – Głowaczów – Studzianki Pancerne – Grabów nad Pilicą – Warka
  • niebieski: Mniszew – Magnuszew – Studzianki Pancerne – Wola Chodkowska – Kozienice – rez. „Źródło Królewskie” – Molendy – Garbatka-Letnisko – Czarnolas – Janowiec nad Wisłą
  • zielony: Dobieszyn PKP – rez. „Starodrzew Dobieszyński” – Studzianki Pancerne