Studium w szkarłacie
Studium w szkarłacie (ang. A Study in Scarlet) to powieść autorstwa Arthura Conana Doyle’a, wydana po raz pierwszy w 1887 roku. Jest to pierwsza książka z serii o detektywie Sherlocku Holmesie. W Polsce powieść ukazała się w różnych tłumaczeniach, w tym pod tytułem Czerwonym szlakiem w 1903 roku oraz Studium w szkarłacie w 1956 roku.
Fabuła
Powieść składa się z dwóch części. W pierwszej części doktor Watson, weteran wojenny, wraca do Anglii i poznaje ekscentrycznego detektywa Sherlocka Holmesa. Obaj panowie postanawiają zamieszkać razem w Londynie, przy 221B Baker Street. Holmes otrzymuje prośbę o pomoc w rozwiązaniu zagadki morderstwa Enocha Drebbera, który został znaleziony martwy w pustym domu. Na ciele nie ma obrażeń, a na ścianie widnieje napis Rache (niem. zemsta).
Holmes ustala, że przyczyną zgonu była trucizna, a morderca jest dorożkarzem. Policjanci Lestrade i Gregson mają swoje podejrzenia, jednak Holmes szybko odkrywa, że są w błędzie. Wkrótce po śmierci Drebbera ginie również jego sekretarz, Józef Strangerson. Holmes w końcu identyfikuje mordercę i zastawia na niego pułapkę.
Druga część książki opisuje życie zabójcy oraz jego motywy. Po rozwiązaniu sprawy, Watson postanawia ujawnić prawdę, co prowadzi do zacieśnienia przyjaźni między nim a Holmesem.
Nawiązania
Powieść Studium w szkarłacie stała się inspiracją dla wielu dzieł, w tym opowiadania Neila Gaimana Studium w szmaragdzie.
Adaptacje filmowe
- Studium w szkarłacie – film z 1933 r. (w roli Holmesa Reginald Owen)
- Film BBC z 1968 r. (w roli Holmesa Peter Cushing)
- Film Lenfilm z 1979 r. pt. Кровавая надпись (w roli Holmesa Wasilij Liwanow)
- Studium w różu – pierwszy odcinek serialu BBC z 2010 r. Sherlock z Benedictem Cumberbatchem i Martinem Freemanem, luźna adaptacja powieści
Uwagi
Powieść ta nie tylko wprowadziła postać Sherlocka Holmesa do literatury, ale również zdefiniowała gatunek kryminału, tworząc fundamenty dla późniejszych dzieł o detektywach.