Strumianie
Strumianie, znani również jako Strumińcy lub Strymońcy, to plemię słowiańskie zamieszkujące tereny na północ od Salonik w Macedonii, nad rzeką Strumą. Sąsiednimi plemionami były Smolanie na wschodzie oraz Rynchyni i Sagudaci na południu.
Historia
Plemię Strumian pojawiło się w Macedonii na początku VII wieku w wyniku wielkiego exodusu Sklawinów do Cesarstwa Bizantyńskiego. Zastąpili oni miejscową ludność grecką, która została wyparta w góry i do miast przybrzeżnych. Strumianie nie stworzyli własnej struktury politycznej, żyjąc w luźnych związkach plemiennych, a ich działalność koncentrowała się na rolnictwie i piractwie.
W 626 roku Strumianie uczestniczyli w oblężeniu Konstantynopola, które zakończyło się klęską słowiańskiej flotylli. W 670 roku zawiązali z Rynchynami i Sagudatami związek wojskowy z zamiarem zdobycia Salonik. Inicjatorem był wódz Rynchynów, Prebud, który został jednak ujęty przez Bizantyjczyków i stracony w 674 roku. Po jego śmierci Strumianie i ich sojusznicy oblegli Saloniki, jednak ostatecznie nie udało im się zdobyć miasta. Ostatnią próbą wspólnego działania był nieudany atak na Tesaloniki w 677 roku.
Na przełomie VII i VIII wieku cesarze bizantyńscy rozpoczęli kontrofensywę. W latach 688-689 cesarz Justynian uprowadził wielu Słowian z okolic Salonik i osiedlił ich w Azji Mniejszej. W 758-759 roku po najeździe cesarza Konstantyna VII Słowianie odpowiedzieli wyprawami rabunkowymi na wyspy Morza Egejskiego, a w 769 roku cesarz wykupił 2500 jeńców z greckich wysp. W 783 roku wybuchły konflikty z bułgarskimi oddziałami, które spustoszyły tereny Strumian.
W II połowie IX wieku Strumianie zostali włączeni do nowo powstałego obszaru Strymon. Na początku X wieku tworzyli odrębną archontię, która została później zlikwidowana, ale zachowali pewną autonomię, a od 879 roku mieli także własnego biskupa.
Podsumowanie
Strumianie, jako jedno z plemion słowiańskich, odegrali istotną rolę w historii Macedonii, uczestnicząc w wielu konfliktach z Bizancjum i innymi plemionami, a ich osadnictwo i działalność miały długofalowe skutki dla regionu.