Dzisiaj jest 25 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych

Chcę dodać własny artykuł

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (SGKW) to organizacja zrzeszająca miłośników kolejnictwa, założona w 2003 roku w Bytomiu. SGKW obsługuje przewozy i utrzymuje infrastrukturę na 21 km północnej części Górnośląskich Kolei Wąskotorowych o rozstawie szyn 785 mm.

Działalność turystyczna

SGKW prowadzi trasę turystyczną łączącą Bytom Wąskotorowy z Tarnowskimi Górami i Miasteczkiem Śląskim. Połączenie to, obsługiwane przez lokomotywy spalinowe Lxd2, od 2021 roku również wspierane jest przez parowóz „Ryś”.

Kompleks stacyjny Bytom Karb

Kompleks stacyjny w Bytomiu Karbie jest otwarty do zwiedzania i oferuje wiele historycznych budowli, takich jak parowozownia, wieża piaskowa, nastawnia oraz kanał rewizyjny. Na terenie stacji znajdują się również zabytkowe pojazdy kolejowe, w tym lokomotywy Lxd2, Lyd2, Tw53 oraz różnorodne wagony, w tym towarowe węglarki, platformy oraz wagony osobowe. Kompleks jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.

Parowozownia KD Bytom Karb

Parowozownia KD Bytom Karb to sześciostanowiskowa ceglana hala, która pełni funkcję zaplecza warsztatowego stowarzyszenia. Wyposażona jest w cztery podnośniki typu Kutruffa oraz kanały rewizyjne, służy do przechowywania parowozów i wagonów.

Izba tradycji

W Izbie Tradycji prezentowana jest kolekcja zabytków techniki kolejowej na Górnym Śląsku. Stowarzyszenie uzyskało liczne wyróżnienia, w tym:

  • 11 listopada 2005 – wyróżnienie w Konkursie na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską Pro Publico Bono
  • 3 listopada 2006 – dyplom „Za zasługi dla rozwoju turystyki w Województwie Śląskim” od Marszałka Województwa Śląskiego
  • Wrzesień 2010 – pierwsze miejsce w plebiscycie „Perły w koronie Województwa Śląskiego”