Dzisiaj jest 17 marca 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Stocznia Gdynia

Chcę dodać własny artykuł

Stocznia Gdynia – Historia i Likwidacja

Stocznia Gdynia, założona w 1922 roku, była jedną z kluczowych stoczni morskich w Polsce. Po II wojnie światowej funkcjonowała jako Stocznia im. Komuny Paryskiej. Do 2009 roku stocznia wybudowała ponad 600 statków, w tym zaawansowane technologicznie tankowce o podwójnym poszyciu kadłuba.

W 2009 roku stocznia przeszła w stan likwidacji, co oznaczało zaprzestanie działalności produkcyjnej oraz wyprzedaż majątku. Ostatnie wodowanie miało miejsce 25 kwietnia 2009 roku, a zwolnienia pracowników odbyły się do końca maja tego samego roku. Tereny stoczniowe zaczęły być wykorzystywane przez inne firmy produkcyjne.

Kluczowe wydarzenia w historii stoczni

  • 1950 – Zmiana nazwy na „Stocznia im. Komuny Paryskiej”.
  • 1952 – Oddanie pierwszego drobnicowca „Melitopol” dla ZSRR.
  • 1963 – Wodowanie pierwszego polskiego statku klasy panamax „Francesco Nullo”.
  • 1975 – Wodowanie masowca „Marszał Budionnyj” (105 000 ton).
  • 1998 – Zakup upadającej Stoczni Gdańskiej, tworząc Grupę Stoczni Gdynia S.A.

Poszukiwanie inwestora

Po likwidacji stoczni, katarski fundusz QInvest planował zakup majątku stoczni Gdynia. W 2009 roku fundacja Stichting Particulier Fonds Greenrights nabyła kluczowe aktywa, jednak finalizacja transakcji napotkała trudności, co skłoniło Ministerstwo Skarbu Państwa do wystąpienia o przedłużenie terminu sprzedaży.

Raport NIK

W lipcu 2009 roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący restrukturyzacji polskich stoczni. Wskazano w nim na niepowodzenia rządów w osiąganiu celów restrukturyzacyjnych oraz zarzuty dotyczące braku strategii dla branży. W raporcie nie ukarano nikogo odpowiedzialnego za błędy.

Stocznia w kulturze popularnej

W 2010 roku tereny stoczni Gdynia posłużyły jako plan filmowy dla specjalnego odcinka „Szkoły Przetrwania”, ukazującego warunki życia w industrialnym otoczeniu.

Linki zewnętrzne