„`html
Stobno – Informacje ogólne
Stobno (niem. Stuben) to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim, w gminie Wołów, nad rzeką Mojęcicką Strugą. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa wrocławskiego.
Historia
Pierwsza pisana wzmianka o Stobnie pochodzi z 1259 roku. Dokument lokacji na prawie niemieckim został wystawiony przez księcia Konrada I Głogowskiego. W 1292 roku wspomniano o lokalnej parafii oraz proboszczu, a istniejąca wtedy świątynia była prawdopodobnie drewniana. W XV wieku rozpoczęto budowę murowanego kościoła w stylu gotyckim, który w XVIII wieku przeszedł barokową przebudowę, szczególnie wnętrza. Do 1810 roku Stobno było częścią posiadłości biskupa wrocławskiego.
Przynależność państwowa
Stobno zmieniało przynależność państwową na przestrzeni wieków. Około 990 roku weszło w orbitę wpływów państwa Piastów, a w XIV wieku stało się częścią Królestwa Czech. Od 1526 roku należało do Habsburgów, a od 1742 roku do państwa pruskiego. W czasie II wojny światowej zniszczeniu uległo kilka zabytków, a w 1945 roku miejscowość znalazła się w granicach Polski, gdzie przesiedlono ludność polską z Kresów Wschodnich.
Parafia rzymskokatolicka
Stobno jest siedzibą parafii św. Mikołaja i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, obejmującej również miejscowości: Biskupice (część administracyjna Stobna), Grodzanów, Kąty, Mojęcice, Pogalewo Małe i Pogalewo Wielkie.
Zabytki
- Kościół parafialny pw. św. Mikołaja, z przełomu XV/XVI wieku, przebudowany w 1660 roku.
„`