Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Sto lat samotności

Chcę dodać własny artykuł

Sto lat samotności

Sto lat samotności (hiszp. Cien años de soledad) to powieść kolumbijskiego pisarza Gabriela Garcíi Márqueza, uznawana za arcydzieło literatury iberoamerykańskiej. Opublikowana po raz pierwszy w 1967 roku, stała się jedną z najczęściej tłumaczonych książek w języku hiszpańskim, sprzedając ponad 50 milionów egzemplarzy i tłumacząc się na 35 języków.

Kontekst i struktura

Márquez napisał książkę w 18 miesięcy, inspirowany wizytą w rodzinnym miasteczku Aracataca. Powieść składa się z 20 rozdziałów o cyklicznej strukturze, w której wydarzenia i postacie powtarzają się, łącząc fantazję z rzeczywistością.

Fabuła

Historia opowiada o sześciu pokoleniach rodziny Buendiów w fikcyjnej wiosce Macondo, założonej przez José Arcadia Buendía i Urszulę Iguarán. Powoli rozwija się handel i życie społeczno-polityczne w miasteczku, jednak przybycie nowoczesności wiąże się z tragediami, w tym wojną domową i masakrą robotników plantacji bananów. Ostatecznie, Macondo ulega zniszczeniu, a ostatni przedstawiciel rodu, Aureliano Babilonia, odkrywa przepowiednie Melquíadesa, które zapowiadają koniec rodziny Buendiów.

Główne motywy

  • Samotność: Cierpienie samotności jest cechą dziedziczną w rodzinie Buendiów.
  • Fikcja i rzeczywistość: Połączenie elementów fantastycznych z rzeczywistością, w tym odniesienia do historii Kolumbii.
  • Kazirodztwo: Związki między członkami rodziny prowadzą do tragicznych konsekwencji.
  • Nawiązania do Biblii: Struktura powieści odzwierciedla biblijne narracje.

Technika narracyjna

Styl narracji jest obiektywny, a wydarzenia przedstawiane są w sposób naturalny, co pozwala na głębsze zrozumienie postaci i ich losów.

Umiejscowienie w historii

Powieść nawiązuje do historii Kolumbii, szczególnie okresu wojen domowych i rozwoju plantacji bananów. Opisuje także wpływ Kompanii Bananowej i wydarzenia związane z masakrą robotników w 1928 roku.

Oddźwięk i nagrody

Od momentu publikacji, Sto lat samotności zdobyło szerokie uznanie krytyków i stało się inspiracją dla wielu twórców. W 1972 roku otrzymało nagrodę Premio Rómulo Gallegos, a w 1982 García Márquez zdobył Nagrodę Nobla.

W Polsce książka została przetłumaczona po raz pierwszy w 1974 roku. Dzieło wywarło znaczący wpływ na literaturę latynoamerykańską i światową, ustanawiając nowy nurt realizmu magicznego.