Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Sterdyń

„`html

Reklama

Sterdyń

Sterdyń, dawniej znana jako Sterdyń-Osada, to wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie sokołowskim. Jest siedzibą gminy Sterdyń oraz parafii św. Anny. Miejscowość uzyskała prawa miejskie przed 1737 rokiem, ale została zdegradowana w 1869 roku.

Położenie

Sterdyń znajduje się 20 km na północ od Sokołowa Podlaskiego, przy drodze krajowej nr 63. Przez wieś przepływa rzeczka Buczynka, będąca dopływem Bugu.

Reklama

Historia

Pierwsza wzmianka o Sterdyni pochodzi z 1425 roku. W 1446 roku miejscowość została wymieniona w spisie parafii ziemi łuckiej. Właścicielem Sterdyni był Piotr Kiszka herbu Dąbrowa, który około 1472 roku zbudował drewniany kościół. W 1737 roku król August III Sas nadał wsi prawa miejskie, które straciła w wyniku udziału mieszkańców w powstaniu styczniowym w 1869 roku.

Po licznych zmianach własności, w 1829 roku dobra sterdyńskie zostały sprzedane Łubieńskim, a następnie w 1839 roku odkupił je Józef Wawrzyniec Krasiński. Po jego śmierci majątek przeszedł na córkę Paulinę, która wyszła za Ludwika Górskiego, doprowadzając do rozkwitu dóbr. Rodzina Krasińskich posiadała Sterdynię do reformy rolnej.

W czasie II wojny światowej, 10 czerwca 1940 roku, Niemcy utworzyli getto dla Żydów, którzy zostali wywiezieni do obozu zagłady Treblinka II.

Zabytki

  • Kościół parafialny pod wezwaniem św. Anny, wzniesiony w latach 1779–1783 w stylu późnego baroku.
  • Zespół pałacowo-parkowy, rozbudowany według projektu Jakuba Kubickiego w XIX wieku.
  • Kapliczka z końca XVIII wieku z rzeźbą św. Floriana.
  • Rzeźba Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z 1856 roku przy wjeździe do wsi.

Urodzeni w Sterdyni

  • Marian Dehnel – lekarz i poseł na Sejm.
  • Paweł Dehnel – działacz socjalistyczny.
  • Arkadiusz Wasilewski – żołnierz Armii Krajowej.

„`

Reklama
Reklama