Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Stéphane Breitwieser

Stéphane Breitwieser – Złodziej Dzieł Sztuki

Stéphane Breitwieser, urodzony w 1971 roku, to francuski złodziej, który przyznał się do kradzieży 239 dzieł sztuki, których wartość szacuje się na około 1,4 miliarda dolarów. Przez wiele lat podróżował po Europie, pracując jako kelner, jednocześnie okradając małe muzea ze ich najcenniejszych dzieł.

Reklama

Początek działalności przestępczej

Breitwieser rozpoczął swoją działalność przestępczą w 1995 roku, dokonując pierwszej kradzieży w średniowiecznym zamku Gruyères w Szwajcarii. Używał prostych technik, takich jak wyjmowanie obrazów z ram i wynoszenie ich pod płaszczem. Najcenniejszym skradzionym dziełem był obraz Lucasa Cranacha Starszego, „Sybilla, księżna Cleves”, o wartości 5-5,6 miliona funtów. Jego działalność zakończyła się aresztowaniem w listopadzie 2001 roku po kradzieży w muzeum w Lucernie.

Motywacje i techniki

Breitwieser twierdził, że kradł nie dla zysków, lecz z miłości do sztuki, chcąc stworzyć prywatną kolekcję. W trakcie procesu szczegółowo opisał swoje metody kradzieży, poprawiając świadków w kwestii skradzionych obiektów.

Reklama

Zniszczenie i zaginięcie dzieł

Wszystkie skradzione dzieła trafiały do domu jego matki w Miluzie. Po aresztowaniu, matka zniszczyła część kolekcji i wrzuciła inne do Kanału Rodan-Ren. Nurkowie odnaleźli tylko część z nich, a około 60 dzieł pozostaje zaginionych. Wśród nich znajdują się:

  • Pieter Brueghel (młodszy) – „Cheat Profiting From His Master”
  • Antoine Watteau – „Dwaj mężczyźni”
  • François Boucher – „Śpiący pasterz”
  • Corneille de Lyon – „Maria, królowa Szkotów”

Wyrok i konsekwencje

7 stycznia 2005 roku sąd w Strasburgu skazał Breitwiesera na 3 lata więzienia, z obowiązkiem odsiedzenia 26 miesięcy. Jego matka i dziewczyna również otrzymały kary więzienia. W dniu ogłoszenia wyroku Breitwieser próbował popełnić samobójstwo, ale został uratowany przez strażników.

Pseudonim „Dżentelmen-włamywacz”

Breitwieser zyskał przydomek „dżentelmen-włamywacz”, nawiązujący do fikcyjnego złodzieja Arsène’a Lupina, z racji jego zapewnień o niekomercyjnych motywach swoich kradzieży.

Reklama

Bibliografia

  • Stéphane Breitwieser, Wyznania złodzieja dzieł sztuki – Warszawa: Muza SA, 2007
Reklama