Stefan VI (Stefan VII)
Stefan VI, znany również jako Stefan VII, był papieżem od maja 896 do sierpnia 897. Urodził się w Rzymie i był synem kapłana. Przed objęciem papieskiego tronu, Formozus mianował go biskupem Anagni.
Życie i działalność
Początkowo Stefan VI wspierał cesarza Arnulfa z Karyntii, jednak z czasem przeszedł na stronę stronnictwa Spoletan. Nigdy nie wybaczył Formozusowi, że zrezygnował z poparcia dla ich grupy.
Po śmierci Formozusa, Stefan VI zwołał tzw. „Synod trupi”, mający na celu zdyskredytowanie swojego poprzednika. Proces ten miał charakter polityczny i zakończył się wykopaniem ciała Formozusa, które następnie ubrano w papieskie szaty. Podczas synodu odcięto mu trzy palce, a ciało wrzucono do rzeki. Synod unieważnił również wszystkie decyzje podjęte przez Formozusa.
Reakcje i upadek
Decyzje podjęte podczas synodu wywołały ogromne oburzenie wśród rzymskiego ludu oraz zwolenników Formozusa, którzy wierzyli w cuda związane z jego osobą. Wkrótce po tym, Stefan VI został usunięty z urzędu i uwięziony. Zmarł w wyniku uduszenia w więzieniu.
Podsumowanie
Stefan VI był papieżem, którego rządy naznaczone były kontrowersjami i politycznymi intrygami. Jego decyzje doprowadziły do skandalu oraz ostatecznego upadku, zarówno politycznego, jak i moralnego.
Bibliografia
- M. Gryczyński, Poczet papieży, Poznań 2006, s. 108.