Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Stefan Mirowski

Stefan Mirowski

Stefan Mirowski, ps. Bolek, Radlewicz, Nosowicz II, Prawdzic, Berek (ur. 14 marca 1920 w Warszawie, zm. 13 lipca 1996 w Oslo) był harcmistrzem, instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego oraz porucznikiem Armii Krajowej. Był specjalistą w dziedzinie normalizacji i metrologii, autorem ponad 200 prac naukowych.

Reklama

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Stefan Mirowski był synem inżyniera Adama Mirowskiego i nauczycielki Heleny z Hertzów. Uczył się w Gimnazjum Towarzystwa Szkoły Ziemi Mazowieckiej, gdzie w 1937 roku zdał maturę. Aktywnie uczestniczył w harcerstwie, pełniąc różne funkcje w 21 Drużynie Harcerskiej. W latach 1937-1939 studiował na Uniwersytecie im. Józefa Piłsudskiego i Politechnice Warszawskiej.

II wojna światowa

Wybuch wojny zastał go w Krakowie, po czym wrócił do Warszawy. Od 1940 roku pełnił funkcję komendanta Hufca Mokotów Górny w Warszawskiej Chorągwi Szarych Szeregów. Uczestniczył w działaniach sabotażowych i organizował szkolenia wojskowe. Po aresztowaniu jego przełożonego, objął dowództwo Ula „Wisła”. W 1944 roku, podczas powstania warszawskiego, został aresztowany i wysiedlony, ale udało mu się uciec do ukrycia.

Reklama

Działalność powojenna

Po wojnie Mirowski był zastępcą komendanta Warszawskiej Chorągwi ZHP. Po usunięciu z ZHP w 1949 roku, powrócił do harcerstwa w 1956 roku. Pracował w Ministerstwie Przemysłu i Handlu oraz w Polskim Komitecie Normalizacji, Miar i Jakości. W latach 80. działał w „Solidarności” i organizował pomoc dla internowanych. Po 1989 roku powrócił do ZHP oraz został Przewodniczącym na Zjeździe w 1990 roku.

Śmierć i upamiętnienie

Stefan Mirowski zmarł nagle w Oslo podczas konferencji skautowej. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Odsłonięto tablice upamiętniające go w Warszawie, a w 2004 roku został uznany za bohatera Chorągwi Dolnośląskiej ZHP.

Reklama

Odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Walecznych
  • Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami
  • Krzyż Armii Krajowej
  • Złoty Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” z Rozetą i Mieczami
Reklama