Stefan Mirowski
Stefan Mirowski, ps. Bolek, Radlewicz, Nosowicz II, Prawdzic, Berek (ur. 14 marca 1920 w Warszawie, zm. 13 lipca 1996 w Oslo) był harcmistrzem, instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego oraz porucznikiem Armii Krajowej. Był specjalistą w dziedzinie normalizacji i metrologii, autorem ponad 200 prac naukowych.
Życiorys
Dzieciństwo i młodość
Stefan Mirowski był synem inżyniera Adama Mirowskiego i nauczycielki Heleny z Hertzów. Uczył się w Gimnazjum Towarzystwa Szkoły Ziemi Mazowieckiej, gdzie w 1937 roku zdał maturę. Aktywnie uczestniczył w harcerstwie, pełniąc różne funkcje w 21 Drużynie Harcerskiej. W latach 1937-1939 studiował na Uniwersytecie im. Józefa Piłsudskiego i Politechnice Warszawskiej.
II wojna światowa
Wybuch wojny zastał go w Krakowie, po czym wrócił do Warszawy. Od 1940 roku pełnił funkcję komendanta Hufca Mokotów Górny w Warszawskiej Chorągwi Szarych Szeregów. Uczestniczył w działaniach sabotażowych i organizował szkolenia wojskowe. Po aresztowaniu jego przełożonego, objął dowództwo Ula „Wisła”. W 1944 roku, podczas powstania warszawskiego, został aresztowany i wysiedlony, ale udało mu się uciec do ukrycia.
Działalność powojenna
Po wojnie Mirowski był zastępcą komendanta Warszawskiej Chorągwi ZHP. Po usunięciu z ZHP w 1949 roku, powrócił do harcerstwa w 1956 roku. Pracował w Ministerstwie Przemysłu i Handlu oraz w Polskim Komitecie Normalizacji, Miar i Jakości. W latach 80. działał w „Solidarności” i organizował pomoc dla internowanych. Po 1989 roku powrócił do ZHP oraz został Przewodniczącym na Zjeździe w 1990 roku.
Śmierć i upamiętnienie
Stefan Mirowski zmarł nagle w Oslo podczas konferencji skautowej. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Odsłonięto tablice upamiętniające go w Warszawie, a w 2004 roku został uznany za bohatera Chorągwi Dolnośląskiej ZHP.
Odznaczenia
- Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie)
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Krzyż Walecznych
- Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami
- Krzyż Armii Krajowej
- Złoty Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” z Rozetą i Mieczami