Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Stefan Miecznikowski

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Stefan Miecznikowski

Stefan Miecznikowski SJ (1921-2004) był polskim duchownym katolickim, jezuitą oraz kapelanem łódzkiej „Solidarności”. Urodził się 25 sierpnia 1921 roku w Warszawie, a zmarł 27 grudnia 2004 roku w Gdyni.

Życiorys

Stefan Miecznikowski spędził dzieciństwo w Warszawie, w rodzinie, gdzie jego ojciec pracował jako elektromonter. W wieku 17 lat wstąpił do Zakonu Jezuitów, a święcenia kapłańskie przyjął w 1950 roku z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Studiował teologię w Rzymie, gdzie obronił doktorat na temat duchowości ignacjańskiej. W latach 1953-1957 był duszpasterzem akademickim na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a później opiekował się nowicjatem w Kaliszu. W 1967 roku przeniesiono go do Łodzi, gdzie aktywnie działał w duszpasterstwie akademickim.

Po aresztowaniach studentów z jego otoczenia, Miecznikowski został ponownie przeniesiony do Kalisza. W 1978 roku wrócił do Łodzi, gdzie zajął się duszpasterstwem rodzin i został kapelanem „Solidarności”. W czasie stanu wojennego organizował pomoc dla aresztowanych i ich rodzin oraz odprawiał msze za Ojczyznę.

Po 1989 roku, po upadku PRL, Miecznikowski został członkiem honorowym łódzkiego Regionu „Solidarności” i otrzymał tytuł honorowego obywatela Łodzi. W 1995 roku uhonorowano go tytułem Honorowego Członka NSZZ „Solidarność”. Jest autorem kilku książek, w tym Kazania stanu wojennego oraz Rozważania o Ojczyźnie.

Zmarł po długiej chorobie i został pochowany w Łodzi na cmentarzu katolickim na Dołach.

Odznaczenia

Pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2007 roku.

Upamiętnienie

Jest patronem jednej z ulic w Łodzi. W 2023 roku przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża odsłonięto jego popiersie.

„`