Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Stefan Ehrenkreutz

Stefan Łukasz Ehrenkreutz

Stefan Łukasz Ehrenkreutz (1880-1945) był polskim historykiem prawa, profesorem oraz ostatnim rektorem Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Działał w Polskiej Partii Socjalistycznej i był senatorem II Rzeczypospolitej.

Reklama

Życiorys

Urodził się 13 października 1880 roku w Łowiczu. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie w Wiedniu i Lipsku, gdzie uzyskał stopień doktora. Po powrocie do Warszawy prowadził wykłady na Wolnej Wszechnicy Polskiej oraz Uniwersytecie Warszawskim. W 1920 roku przeniósł się do Wilna, gdzie wykładał aż do wybuchu II wojny światowej.

Działalność naukowa

Ehrenkreutz specjalizował się w historii ustroju i prawa sądowego Polski oraz Litwy. Był autorem wielu prac naukowych, w tym dotyczących statutu litewskiego. W latach 1922-1924 pełnił funkcję prorektora, a w 1939 roku został rektorem Uniwersytetu Stefana Batorego.

Reklama

Praca archiwalna

W 1911 roku Ehrenkreutz rozpoczął pracę w Archiwum Głównym, a w 1918 roku kierował referatem archiwalnym w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Brał udział w negocjacjach dotyczących przejęcia akt archiwalnych z rąk niemieckich.

Organizacja Instytutu Naukowo-Badawczego Europy Wschodniej

W 1930 roku zorganizował Instytut Naukowo-Badawczy Europy Wschodniej w Wilnie, gdzie kierował sekcją historyczno-prawną. W 1934 roku założył studium historii prawa litewskiego.

Członkostwo w towarzystwach naukowych

  • Członek Towarzystwa Naukowego Warszawskiego (od 1934)
  • Członek Towarzystwa Naukowego we Lwowie (od 1936)
  • Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego

Działalność polityczna

Ehrenkreutz był aktywnym działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej i senatorem w latach 1930-1938. W czasie II wojny światowej kierował w konspiracji Polskim Uniwersytetem Wileńskim.

Okoliczności śmierci

Aresztowany przez NKWD w 1944 roku, zmarł w 1945 roku w wyniku tortur i głodówki. Symboliczny grób Ehrenkreutza znajduje się na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Rodzina

Był synem Władysława i Emilii Ehrenkreutz. Miał trzy żony i troje dzieci. Jego syn Andrzej był profesorem na Uniwersytecie Michigan.

Odznaczenia

  • Krzyż Niepodległości (1931)
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1938)
  • Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Trzech Gwiazd (Łotwa, 1933)

Bibliografia i źródła

Wiele publikacji i artykułów biograficznych przybliża życie i działalność Stefana Ehrenkreutza, w tym prace historyków oraz encyklopedii.

Reklama
Reklama