Stefan Du Chateau (1908-1999) – polski architekt, który spędził większość swojego życia we Francji.
Życiorys
Stefan Du Chateau urodził się w rodzinie polskiego zesłańca o francuskich korzeniach w Solwyczegodsku na Syberii. Po powrocie rodziny do Polski zamieszkali we Władzinie koło Uchań. Ukończył studia na Politechnice Lwowskiej i brał udział w kampanii wrześniowej. Po II wojnie światowej osiedlił się we Francji z żoną, Krystyną Anną Szeronos, również architektką.
Du Chateau wykładał architekturę nowoczesną na paryskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz na Uniwersytecie w Montrealu. Jego prace charakteryzowały się nowatorskimi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, w tym odkryciem rur do budowy konstrukcji (tzw. constructions tubulaires) oraz wczesnym zastosowaniem aluminium. Jego projekty cechowała lekkość, funkcjonalność, ekonomika oraz estetyka.
Projekty
Du Chateau zaprojektował wiele obiektów, w tym:
- dworce kolejowe i lotnicze
- stadiony
- pływalnie
- centra handlowe
- biblioteki
- hotele
- kościoły i meczety (np. Meczet Hassana II w Casablance)
- hale tenisowe
- piramida na Wieżowcu Crédit Lyonnais w Lyonie (tzw. Ołówek)
Od 1988 roku był Honorowym Obywatelem Miasta Hrubieszowa. Du Chateau był również kolekcjonerem, z częścią jego zbiorów przekazanych Muzeum Regionalnemu im. Stanisława Staszica oraz Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Stefana i Krystyny Du Chateau, którą założył w 1994 roku.
Zmarł w 1999 roku i został pochowany na cmentarzu w Montmorency pod Paryżem, wśród innych znanych Polaków, takich jak C.K. Norwid i gen. Sosnkowski.
Linki zewnętrzne
* [Strona o Profesorze S. Du Chateau](http://www.zacharz.com/duchateau/polski.htm)
Stefan Du Chateau pozostawił po sobie trwały ślad w architekturze, łącząc polskie i francuskie wpływy w swoich projektach.