Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Stauroteka

Stauroteka – Definicja i Historia

Stauroteka, wywodząca się z greckiego słowa stauros (krzyż) oraz thekē (pojemnik), to specjalny rodzaj relikwiarza służący do przechowywania fragmentów Drzewa Krzyża Świętego. Jej forma często nawiązuje do krzyża, ikony lub tryptyku, z typowymi przykładami od IV do XII wieku.

Reklama

Formy i Materiały

Stauroteki były najczęściej wykonane z złotej lub srebrnej blachy, zdobione drogimi kamieniami. Oprócz klasycznych form, mogły przybierać także inne kształty, takie jak:

  • posągi
  • miniatury bazyliki Grobu Pańskiego
  • włócznie

Stauroteki w Polsce

W Polsce zachowały się jedynie dwie stauroteki:

Reklama
  • Bizantyńska stauroteka XII-wieczna – prawdopodobnie z Konstantynopola, obecnie w Skarbcu Koronnym na Wawelu.
  • Stauroteka lednicka – krzyż grecki, datowana na pierwsze dekady XI wieku, przechowywana w Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim.

Do 1939 roku w kolegiacie w Tumie pod Łęczycą znajdowała się również XII-wieczna stauroteka ikonowa, która została zrabowana przez wojska niemieckie.

Inne Stauroteki i Ich Historia

Jedna z polskich staurotek, używana do koronacji władców od Władysława Jagiełły do Jana Kazimierza, została skradziona w czasie wyjazdu ostatniego Wazy z Polski. Została przekazana jego szwagierce Annie Gonzadze, a następnie w 1684 roku trafiła do benedyktyńskiego opactwa w Saint-Germain-des-Pres pod Paryżem. Obecnie relikwia ta znajduje się w skarbcu katedry Notre Dame w Paryżu.

Podsumowanie

Stauroteki stanowią ważny element dziedzictwa religijnego i kulturalnego, z bogatą historią oraz unikalnymi przykładami w Polsce, które świadczą o znaczeniu Krzyża Świętego w tradycji katolickiej.

Reklama
Reklama