Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Statystyka Fermiego-Diraca

Statystyka Fermiego-Diraca

Statystyka Fermiego-Diraca dotyczy fermionów, które są cząstkami o spinie połówkowym. Kluczowym założeniem jest zakaz Pauliego, który stwierdza, że w danym stanie kwantowym może znajdować się tylko jeden fermion. Ta statystyka opiera się na koncepcji nierozróżnialności cząstek i została wyprowadzona niezależnie przez Enrico Fermiego i Paula Diraca w 1926 roku.

Reklama

Rozkład Fermiego-Diraca

Średnia liczba cząstek w stanie energetycznym E opisana jest równaniem:

\langle n \rangle = \frac{1}{\mathrm{e}^{\beta (E-\mu)}+1},

Reklama

gdzie:

  • E – energia stanu,
  • \mu – potencjał chemiczny,
  • \beta = 1/(k_\mathrm{B}T),
  • k_\mathrm{B} – stała Boltzmanna,
  • T – temperatura bezwzględna (w skali Kelvina).

Rozkład dla elektronów

Rozkład Fermiego-Diraca opisuje obsadzenie poziomów energetycznych przez elektrony w układzie wieloelektronowym, takim jak gaz elektronów w metalach i półprzewodnikach. Zgodnie z zakazem Pauliego, w każdym stanie kwantowym może znajdować się najwyżej jeden elektron, a każdy poziom energetyczny może być zajęty przez dwa elektrony o przeciwnych spinach.

W temperaturze wyższej od zera bezwzględnego, prawdopodobieństwo P obsadzenia stanu o energii E_k maleje wraz ze wzrostem energii. Zależność ta wyraża funkcja rozkładu:

P(E_k) = \frac{1}{\mathrm{e}^{\beta (E_k-\mu)}+1}.

W temperaturze zera bezwzględnego, potencjał chemiczny oznaczany jest jako \mu = \mu (0) = E_\mathrm{F}, co odpowiada energii najwyżej obsadzonego stanu. Przy tej temperaturze obsadzone są wszystkie stany o energii mniejszej lub równej energii Fermiego (E_\mathrm{F}), a stany o wyższej energii pozostają nieobsadzone.

Dla każdej temperatury T zachodzi sytuacja, w której P(E_k)=0{,}5, gdy E_k = \mu. W przypadku, gdy E_k – \mu \gg k_\mathrm{B} T, rozkład przechodzi w klasyczny rozkład Boltzmanna:

P(E_k) \approx \frac{1}{\mathrm{e}^{\beta (E_k-\mu)}} = \mathrm{e}^{- \beta (E_k-\mu)}.

Reklama
Reklama