Staszkówka
Staszkówka to wieś w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Moszczenica. Miejscowość znajduje się na Pogórzu Ciężkowickim, w okolicy znanej z historycznych wydarzeń, w tym ciężkich walk podczas ofensywy gorlickiej w 1915 roku.
Geografia
Staszkówka leży w północnej części powiatu gorlickiego, około 20 km na północny zachód od Gorlic. Sąsiaduje z siedmioma miejscowościami, w tym Moszczenicą, Zborowicami, Ostruszą, Turzą, Siedliskami, Biesną i Łużną. Miejscowość usytuowana jest na podłużnych wzgórzach o wysokości około 400 m, z najwyższym wzniesieniem – wzgórzem Patria (Mentlówka) – o wysokości 437 m. Powierzchnia wsi wynosi 1114 ha.
Historia
Osada istniała prawdopodobnie już w X wieku, a pierwsza wzmianka o Staszkówce pochodzi z 1382 roku. W XIV wieku istniała już parafia, a początki miejscowego kościoła datowane są na XII wiek. W XVI wieku Staszkówka była dzierżawioną przez rodzinę Staszkowskich tenutą. W kolejnych wiekach w miejscowości działały szkoła i szpital dla ubogich.
W 1846 roku, podczas rabacji galicyjskiej, chłopi zniszczyli dwór i jego zaplecze. Obecnie w Staszkówce znajduje się Zespół Szkół im. Jana Pawła II, punkt lekarski, Ośrodek Kultury i Biblioteki, a także Ochotnicza Straż Pożarna oraz kluby sportowe. We wsi mieści się stadion oraz kompleks sportowy „Orlik 2012”.
Obiekty religijne i zabytki
Staszkówka jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Wojciecha. Kościół parafialny, w stylu neogotyckim, zbudowano z cegły i kamienia. W jego neobarokowym ołtarzu znajduje się obraz Matki Bożej Staszkowskiej.
W rejestrze zabytków województwa małopolskiego uwzględniono cztery cmentarze z okresu I wojny światowej:
- cmentarz wojenny nr 116
- cmentarz wojenny nr 117
- cmentarz wojenny nr 118
- cmentarz wojenny nr 119
Na cmentarzu nr 118 znajduje się pomnik Patria, upamiętniający poległych żołnierzy, składający się z czterech kamiennych pylonów w kształcie krzyża, widocznych z daleka.
Podsumowanie
Staszkówka to wieś o bogatej historii i rozwiniętej infrastrukturze, w której znajduje się wiele obiektów społecznych i zabytków, w tym cmentarze wojenne oraz neogotycki kościół parafialny.