„`html
Stary Lubosz
Stary Lubosz, dawniej znany jako „Lubosz”, to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim, w gminie Kościan.
Historia
Wieś ma średniowieczne korzenie i istnieje co najmniej od końca XIV wieku. Po raz pierwszy została wymieniona w dokumencie z 1393 roku jako „Lubofcza”. W kolejnych latach pojawiała się pod różnymi nazwami, m.in. „Lubowsz” i „Lubosch”.
Stary Lubosz był wsią szlachecką należącą do lokalnej szlachty z rodu Luboskich, a później do Gryżyńskich i spokrewnionych z nimi Dłużyńskich, Spławskich oraz Opalińskich. W 1475 roku wieś znajdowała się w powiecie kościańskim Korony Królestwa Polskiego.
W ciągu wieków wieś była często przedmiotem sporów majątkowych oraz sprzedaży. Na przykład, w 1475 Małgorzata Gryżyńska sprzedała Lubosz za 200 złotych, a w 1481 roku za 501 grzywien Andrzejowi Dłużyńskiemu. W 1563 roku wieś była własnością Mikołaja Spławskiego.
Znaczenie administracyjne
Po II rozbiorze Rzeczypospolitej w 1793 roku Stary Lubosz znalazł się w zaborze pruskim. W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815–1848) wieś była większą miejscowością w pruskim powiecie Kosten. W 1837 roku liczyła 154 mieszkańców.
W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa leszczyńskiego. Obecnie w Starym Luboszu działa zespół szkół (przedszkole i szkoła podstawowa) oraz klub piłkarski LZS „Olimpia” Stary Lubosz.
Podsumowanie
- Stary Lubosz – wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie kościańskim.
- Historia sięga końca XIV wieku, z pierwszymi wzmiankami w 1393 roku.
- Była wsią szlachecką, będącą własnością lokalnych rodów szlacheckich.
- W XIX wieku przeszła pod zabor pruski, a w XX wieku należała do województwa leszczyńskiego.
- Dziś w miejscowości funkcjonuje zespół szkół oraz klub piłkarski.
„`