„`html
Stary Grodków
Stary Grodków (niem. Alt Grottkau) to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Skoroszyce. Miejscowość po raz pierwszy została wzmiankowana w dokumentach w 1210 roku, a o kościele i parafii pw. Świętej Trójcy po raz pierwszy wspomniano w 1271 roku. Stary Grodków uzyskał prawo lokacji po 1253 roku, jednak został zdegradowany po 1278 roku. W wiosce znajduje się przystanek kolejowy.
Nazwa i historia
Nazwa miejscowości pojawia się w łacińskiej księdze Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis w zlatynizowanej formie Antiquum Grottkaw. Po II wojnie światowej, w 1945 roku, oddziały radzieckie dopuściły się zbrodni wojennej, mordując 14 niemieckich jeńców wojennych. W 1946 roku, 7 września, miała miejsce operacja „Lawina”, podczas której zamordowano żołnierzy NSZ pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Wśród ofiar była 18-letnia Stanisława Golec, ciocia muzyków Łukasza i Pawła Golców. 12 listopada 1946 roku nadano miejscowości polską nazwę Stary Grodków.
- Pomnik upamiętniający kpt. Flamego i pomordowanych żołnierzy NSZ, odsłonięty 5 czerwca 2019 roku.
- Pomnik-obelisk z napisem „Wołyń 1943 – Pamiętamy”, poświęcony 2 września 2023 roku przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.
Zabytki
W rejestrze zabytków znajdują się:
- Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy z XIII wieku, przebudowany w 1910 roku, w którym znajduje się późnogotycka figura Matki Bożej z 1519 roku, uważana za cudowną.
- Ogrodzenie z XVI wieku.
Podsumowanie
Stary Grodków to miejscowość o bogatej historii, z cennymi zabytkami i tragicznymi wydarzeniami z okresu II wojny światowej. Od 1946 roku nosi polską nazwę, a jej historia jest pamiętana zarówno w lokalnych monumentach, jak i szerszej historii regionu.
„`