Starszy bosman (st. bsm.) to wojskowy stopień podoficerski w Marynarce Wojennej, odpowiadający starszemu sierżantowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych.
Geneza
Termin bosman pochodzi z języka angielskiego, gdzie boat swain (w skrócie bosun) oznaczał kierującego pracą na łodzi. W Polsce pojęcie to zaczęło być używane w XVI wieku, odnosząc się do osoby odpowiedzialnej za wykonywanie rozkazów kapitana oraz utrzymanie porządku na okręcie. Z biegiem czasu bosman przekształcił się w stopień wojskowy.
Użycie
Stopień starszego bosmana został wprowadzony w Polsce w 1921 roku, zastępując wcześniejszy stopień starszego sierżanta marynarki. Na początku starszy bosman zajmował miejsce w hierarchii pomiędzy bosmanem a bosmanem floty, który w 1934 roku został przemianowany na chorążego marynarki.
W latach 1956-1963 chorąży marynarki został tymczasowo zniesiony, a stopniem wyższym od starszego bosmana stał się podporucznik marynarki. Od 1971 roku istnieje stopień bosmana sztabowego jako wyższy od starszego bosmana. Stąd starszy bosman jest odpowiednikiem starszego sierżanta i w Siłach Zbrojnych PRL należał do grupy podoficerów starszych.
Stopień starszego bosmana jest zaszeregowany do grupy uposażenia nr 6 i w kodzie NATO nosi oznaczenie OR-06.
Przypisy
Bibliografia
- Kategoria: Stopnie wojskowe Marynarki Wojennej