Dzisiaj jest 6 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Stare Masiewo

Chcę dodać własny artykuł

Stare Masiewo

Stare Masiewo (Masiewo I, Masiewo Stare) to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narewka. W latach 1975–1998 administracyjnie należała do województwa białostockiego. Wieś sąsiaduje z Białowieskim Parkiem Narodowym oraz graniczy z Białorusią.

Demografia i zabudowa

W przeszłości 95% mieszkańców stanowili wyznawcy prawosławia. Obecnie, w wyniku wykupu gruntów przez mieszkańców miast, powstają domy letniskowe. Stare Masiewo jest typową ulicówką, w której dominują drewniane budynki; jedynie trzy z nich są murowane.

Historia

Wieś powstała na miejscu dawnego uroczyska Masiewo, gdzie od XVII wieku produkowano potaż. W XVIII wieku zbudowano fabrykę potażową, która jednak upadła w 1792 roku. Mimo to, część osadników pozostała, osiedlając się jako rolnicy. W końcu XIX wieku carskie władze planowały przesiedlenie mieszkańców, ale projekt porzucono po sprzeciwie lokalnej ludności.

Według Powszechnego Spisu Ludności z 1921 roku, wieś liczyła 534 mieszkańców, z czego większość stanowili prawosławni. Przed II wojną światową Masiewo było dużą wsią z dwoma żydowskimi karczmami, sklepem i biblioteką. Mieszkańcy często uczęszczali do cerkwi w Cichej Woli, która obecnie znajduje się na terenie Białorusi.

Wydarzenia II wojny światowej

W lipcu 1941 roku, w ramach akcji „oczyszczania Puszczy Białowieskiej”, mieszkańcy zostali wysiedleni, a wieś zniszczona. Po wojnie tylko jedna trzecia dawnych mieszkańców wróciła. W Masiewie stacjonowała strażnica WOP.

Kultura i język

W 1980 roku przeprowadzono badania dialektologiczne, które wykazały, że mieszkańcy posługują się gwarą białoruską. W 2021 roku na dawnej mogile upamiętniono sołtysa Masiewa Starego, Jana Mackiewicza, który został zamordowany przez bolszewików w 1920 roku.