Dzisiaj jest 6 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Stare Chrapowo

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Stare Chrapowo

Stare Chrapowo, znane wcześniej jako Grabów, to wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie pyrzyckim, w gminie Bielice. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa szczecińskiego.

Historia

Wieś była wzmiankowana w dokumentach od 1212 roku. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od rosnących w okolicy grabów i buków. W XIX wieku odkryto na polach kurhany oraz przedmioty z epoki kamiennej. W 1877 roku znaleziono wyroby z epoki brązu, a w 1880 roku – kamienny bruk z urnami.

Rodzina rycerska Grapowów, związana ze Starym Chrapowem, była znaczącą postacią w regionie. Dietrich de Grabowe i jego potomkowie uczestniczyli w ważnych wydarzeniach lokalnych, w tym nadawaniu praw patronatu nad kościołem w Swochowie. W kolejnych wiekach wieś znajdowała się pod wpływem kościoła kolegiackiego NMP w Szczecinie, który czerpał dochody z tego terenu.

Zabytki

  • Kościół średniowieczny z przełomu XV-XVI wieku, zbudowany z kamieni polnych, gruntownie odnowiony w 1769 roku. Posiada gotycki szczyt wschodni oraz wieżę z 1752 roku. Odbudowany po zniszczeniach wojennych w latach 1977-1986.
  • Mur cmentarny z furtą i bramkami z XV-XVI wieku, z kropielnicą w furcie południowej.

Przypisy

Wieś odgrywała istotną rolę w historii regionu, zarówno w kontekście administracyjnym, jak i kulturowym.

Bibliografia

Więcej informacji na temat architektury i historii kościoła w Starym Chrapowie można znaleźć pod tym linkiem: Opis architektury i historii kościoła w Starym Chrapowie.

„`