Dzisiaj jest 6 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Stare Bystre

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Stare Bystre

Stare Bystre to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czarny Dunajec.

Położenie

Wieś leży w regionie Kotlina Nowotarska i Pogórze Gubałowskie, w historyczno-etnograficznym Podhalu. Dzieli się na Stare Bystre Górne i Dolne, rozciągając się nad doliną na wysokości 630 m n.p.m. Graniczy z miejscowościami:

  • Rogoźnik
  • Maruszyna
  • Czerwienne
  • Ciche
  • Czarny Dunajec
  • Wróblówka

Historia

W przywileju lokacyjnym z 1591 roku Stare Bystre nie było jeszcze wyodrębnione z Rogoźnika. Wieś znana jest z potoków Rogoźnik Wielki i Bystry, które tworzą malowniczą dolinę. Nazwa wsi pochodzi od potoku Bystry.

Stare Bystre słynęło dawniej z ciesielstwa, a obecnie mieszkańcy zajmują się hodowlą bydła mlecznego i owiec, produkując serki zwane pucokami. Wieś należy do parafii Czarny Dunajec, a kościół pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa, wzniesiony w latach osiemdziesiątych, wyróżnia się pięknym drewnianym wnętrzem.

W Starym Bystrem mieszka wielu twórców ludowych, w tym lutnik Stanisław Podczerwiński oraz muzyk Franciszek Obrochta. Mieszkańcy ręcznie wyszywają także stroje ludowe.

W drugiej połowie XVI wieku wieś królewska Bystre znajdowała się w powiecie sądeckim, w tenucie nowotarskiej. W latach 1975–1998 Stare Bystre administracyjnie należało do województwa nowosądeckiego.

Podsumowanie

Stare Bystre to wieś o bogatej historii i tradycjach ludowych, położona w malowniczej okolicy Podhala, a jej mieszkańcy kultywują lokalne zwyczaje i rzemiosło.

„`