„`html
Stara Wieś
Stara Wieś to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie śląskim, w powiecie bielskim, w gminie Wilamowice, będąca częścią Euroregionu Beskidy. W latach 1975-1998 należała do województwa bielskiego.
Geografia
Wieś graniczy z gminą Wilamowice oraz sołectwami Dankowice, Pisarzowice, Bestwina i Janowice. Integralnymi częściami Starej Wsi są: Biała Glina, Dębina, Kamieniec, Kępa Dolna, Kępa Górna, Łąka, Międzylesie, Nowy Świat, Podlas, Pole Wilamowskie, Skowronek, Stara Wieś Dolna, Stara Wieś Górna, Talerz, Zaolzie oraz przysiółek Pole Janowskie.
Historia
Osada została założona przez osadników z zachodu w połowie XIII wieku. Po 1241 roku, po najeździe mongolskim, mogła być związana z nadaniem ziemi cystersom. Stara Wieś pojawiła się w dokumentach jako „Antiquo Willamowicz” w 1326 roku, a jej niemiecka nazwa „Wilmsdorff” występuje od 1440 roku. W 1522 roku w Starej Wsi wybudowano drewniany kościół Podwyższenia Krzyża Świętego.
W XVII wieku wieś była plądrowana przez Szwedów, a po I rozbiorze Polski w 1772 roku weszła w skład Galicji. W 1787 roku powstała pierwsza szkoła podstawowa, w której nauczano w języku niemieckim i polskim.
Współczesność
W Starej Wsi znajdują się:
- Szkoła Podstawowa im. ks. kan. Stefana Wojtyłki
- Zespół Szkolno-Przedszkolny
- Ochotnicza Straż Pożarna
- UKS VICTORIA
Krajobraz
Przez wieś przepływa rzeka Skowronka, a w okolicy znajdują się stawy hodowlane. W górnej części Starej Wsi znajdują się punkty widokowe, w tym „Biała Glina” z krzyżem milenijnym.
Religia
W miejscowości działa rzymskokatolicka parafia Podwyższenia Krzyża Świętego.
Zabytki
- Dwór w Starej Wsi Górnej z XVIII wieku
- Drewniany kościół parafialny z 1522 roku
- Trzy kapliczki z XIX wieku
- Stara przykościelna szkoła parafialna z 1598 roku
Osoby związane ze Stara Wsią
- Kazimierz Nycz – kardynał metropolita warszawski
- Jan Nycz – inżynier
- Jan Gajda – kawaler orderu „Virtuti Militarii”
- Bronisław Zeman – scenarzysta, reżyser
- Władysław Jonkisz – działacz PZPR
„`