Stara Ruś
Stara Ruś to wieś położona w województwie podlaskim, w powiecie wysokomazowieckim, w gminie Wysokie Mazowieckie. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa łomżyńskiego. Wierni kościoła rzymskokatolickiego są związani z parafią Wniebowzięcia NMP w Sokołach.
Historia
W okolicy wsi znaleziono ślady osadnictwa z epok kamienia, żelaza oraz wczesnego średniowiecza. Stara Ruś została wymieniona w dokumentach sądowych Ziemi bielskiej z 1471 roku. W 1528 roku w popisie rycerstwa Ziemi bielskiej wzmiankowano pięciu rycerzy z miejscowości Sokoły Ruś, co sugeruje ruskie pochodzenie założycieli wsi. Po II wojnie światowej Stara Ruś stała się siedzibą gromady Ruś Stara.
Majątek Jaruzelskich
Jaruzelscy, herbu Ślepowron, byli znani w tej okolicy w XVIII i XIX wieku. Wojciech Jaruzelski, stolnik bielski, posiadał dobra Mazury. Jego wnuk, Antoni Józef Jaruzelski, miał syna Wojciecha, powstańca styczniowego, który po powrocie z zesłania ożenił się i osiedlił w Rusi Starej, mając ośmioro dzieci.
Władysław Mieczysław, siódme dziecko Wojciecha, ożenił się w Trzecinach, a ich synem był Wojciech Jaruzelski, późniejszy prezydent Polski. Po objęciu majątku przez Stefana Jaruzelskiego, syna Wojciecha, w Rusi powstał folwark dworski liczący około 200 ha. Stefan, nieżonaty, w latach dwudziestych XX wieku gościł swojego brata, Władysława, oraz jego rodzinę.
Po wkroczeniu wojsk sowieckich Stefan Jaruzelski ukrywał się, a po powrocie w 1941 roku został zarządcą majątku z ramienia Niemców. Jesienią 1944 roku folwark został rozparcelowany, a Stefan zamieszkał u gospodyni w Jabłoni-Rykaczach.
W latach 1958-1960 w Starej Rusi wybudowano nową szkołę podstawową, która została rozbudowana w 1987 roku. Z powodu niżu demograficznego szkoła została zamknięta w 2002 roku.