Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Stanley Williams

Stanley Tookie Williams III

Stanley Tookie Williams III (29 grudnia 1953 – 13 grudnia 2005) był amerykańskim przywódcą gangu, który w późniejszych latach swojego życia zaangażował się w walkę z przestępczością. Wychowywał się w Los Angeles, gdzie od młodości uczestniczył w działalności przestępczej, a w 1971 roku dołączył do gangu Crips, co przyczyniło się do jego rozbudowy.

Skazanie i pobyt w więzieniu

W 1981 roku Williams został skazany na karę śmierci za cztery morderstwa dokonane podczas napadów rabunkowych w 1979 roku. Jego ofiarami były m.in. pracownik sklepu 7-Eleven oraz rodzina prowadząca motel w Los Angeles. Początkowo w więzieniu był agresywny, wielokrotnie brał udział w bójkach, jednak z biegiem lat jego zachowanie uległo zmianie.

Przemiana i działalność społeczna

Po powrocie do normalnej celi w 1993 roku, Williams zaczął publicznie krytykować działalność gangów. Napisał kilka książek dla młodzieży, w których ostrzegał przed przemocą i uzależnieniami. W 1997 roku przeprosił za swój udział w tworzeniu gangu Crips, a w 2004 roku pomógł w zawarciu porozumienia między Crips i Bloods. Jego działania na rzecz walki z przestępczością przyniosły mu nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla.

Apele o ułaskawienie

Wielu znanych osobistości, takich jak Snoop Dogg czy Jesse Jackson, apelowało o ułaskawienie Williamsa, argumentując, że przeszedł pozytywną resocjalizację. Pod petycją o odroczenie wykonania wyroku zebrano ponad 170 tysięcy podpisów. Jednak przeciwnicy wskazywali, że Williams nie przyznał się do morderstw i nie okazał skruchy.

Egzekucja

Ostateczna decyzja gubernatora Kalifornii Arnolda Schwarzeneggera odnośnie do ułaskawienia Williamsa była negatywna. Egzekucja miała miejsce 13 grudnia 2005 roku w więzieniu San Quentin, gdzie Williams został stracony przez wstrzyknięcie trucizny. Jako ostatni posiłek zamówił szklankę mleka, a jego prochy zostały rozsypane w parku Soweto w Południowej Afryce.

Życie osobiste

Williams miał dwóch synów, z których jeden również został oskarżony o morderstwo. Jego życie zostało uwiecznione w filmie biograficznym „Odkupienie”.