Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Stanisław Zybała (dziennikarz)

Stanisław Zybała – Życiorys

Stanisław Zybała, ur. w 1919 roku w Hamborn w Niemczech, zmarł 17 lutego 2010 roku w Ottawie. Był polskim podporucznikiem i dziennikarzem, który osiedlił się w Kanadzie po II wojnie światowej.

Reklama

Rodzina Zybałów powróciła do Polski, osiedlając się w Ostrowie Wielkopolskim. Stanisław ukończył Gimnazjum im. Piłsudskiego w Ostrowie, gdzie publikował w szkolnych pismach, a w 1937 roku zdobył nagrodę w konkursie lwowskiego pisma „Filomata”.

Po maturze odbył szkolenie w Dywizyjnym Kursie Podchorążych Rezerwy 25 Dywizji Piechoty, uzyskując stopień kaprala podchorążego rezerwy. Służył w 60 Pułku Piechoty Wielkopolskiej, gdzie dowodził plutonem podczas walki pod Łęczycą i Warszawą. Po zranieniu i leczeniu, w 1941 roku przedostał się na Zachód, a po wojnie osiedlił się w amerykańskiej strefie okupacyjnej w Bawarii, gdzie pracował w polskich kompaniach wartowniczych oraz jako dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Uchodźców Politycznych.

Reklama

W 1948 roku Zybała przeniósł się do Kanady, gdzie został redaktorem „Gazety Polskiej” w Winnipeg. W 1950 roku objął stanowisko redaktora naczelnego „Głosu Polskiego”, wprowadzając do pisma bardziej wyrazisty ton. Jego działalność dziennikarska zyskała uznanie, a publicysta Adam Tomaszewski określał go jako „ciętego satyryka i felietonistę”.

W 1956 roku Zybała zakończył karierę dziennikarską i został urzędnikiem federalnym, zajmując się sprawami kulturowymi różnych nacji w Kanadzie. Pełnił rolę doradcy ministra wielokulturowości oraz zastępcy dyrektora wydziału wielokulturowości w Sekretariacie Stanu. Na emeryturę przeszedł w 1984 roku.

Bibliografia

  • Jarosław Biernaczyk, Ostrowianin w Kanadzie, w: Gazeta Ostrowska, nr z 11 sierpnia 2004

Zybała pozostaje postacią ważną dla polskiej społeczności w Kanadzie oraz dla historii Ostrowa Wielkopolskiego.

Reklama
Reklama