Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Stanisław Rażniewski

Stanisław Rażniewski – Życiorys

Stanisław Rażniewski, znany również pod pseudonimem „Andrzej Strawski”, urodził się 18 października 1885 roku w Sieradzu, a zmarł 16 czerwca 1951 roku w Gliwicach. Był polskim inżynierem górnikiem oraz działaczem politycznym.

Edukacja i kariera zawodowa

Rażniewski rozpoczął naukę w szkole realnej w Kaliszu, a następnie kontynuował studia na Wydziałach Mechanicznym i Górniczym Warszawskiego Instytutu Politechnicznego. W 1905 roku przerwał naukę z powodu strajków szkolnych i przeniósł się do Freibergu, gdzie w 1908 roku uzyskał dyplom inżyniera górniczego i mierniczego na Akademii Górniczej.

Po ukończeniu studiów pracował w kopalniach węgla, w tym w:

  • Kopalni „Saturn” w Czeladzi
  • Kopalni „Grodziec II” w Grodźcu

W 1935 roku został zwolniony z Grodzieckiego Towarzystwa Kopalń Węgla, gdzie zajmował stanowisko dyrektora technicznego, z powodu zarzutów o nadmierne inwestycje. Następnie objął stanowisko dyrektora Stowarzyszenia Dozoru Kotłów w Warszawie.

Działalność polityczna

Rażniewski był aktywnym uczestnikiem życia politycznego i należał do:

  • Związku Młodzieży Polskiej „Zet”
  • Ligi Narodowej
  • Obozu Wielkiej Polski
  • Stronnictwa Narodowego

W 1936 roku brał udział w zjeździe jubileuszowym „Zet” w Warszawie. W czasie II wojny światowej był dwukrotnie zatrzymywany przez Niemców. Po powstaniu warszawskim przebywał w Krakowie, gdzie kierował filią Stowarzyszenia Dozoru Kotłów.

Po wojnie i osiągnięcia

Po wojnie pracował w Gliwickim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego jako kierownik działu planowania. Publikował artykuły na temat górnictwa w prasie fachowej, korzystając z pseudonimu Andrzej Strawski. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za swoje osiągnięcia.

Był dwukrotnie żonaty, z pierwszego małżeństwa miał syna Andrzeja, który został socjologiem.

Źródła

  • Jerzy Jaros, Stanisław Rażniewski, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XXX, 1987